در این مقاله توضیح خواهیم داد که دیتاشیت چیست. همچنین چند مورد استفاده مختلف را که یک برنامه نویس PLC به صورت روزانه از آنها استفاده می کند، ارائه خواهیم کرد.

دیتاشیت می توانند انواع و نام های زیادی داشته باشند، مانند منوال ، دفترچه راهنمای کاربر، دیتا شیت ، مشخصات، کارت اطلاعات و نمای کلی محصول.

اصلی که  در مورد آن به شما آموزش خواهیم داد این است که مهم نیست که برگه های اطلاعات چه نامی دارند، شما باید بتوانید درک بهتری از آنچه که دیتا شیت ارائه میکند ، بدست آورید .

دیتاشیت راهنمای خوبی برای کمک به خواننده در درک قابلیت های یک دستگاه است. دیتاشیت ها مشابه مشخصات گشتاور در وسایل نقلیه هستند. پیروی از آنها مهم است، زیرا اگر دیتاشیت ها نادیده گرفته شوند، ممکن است نتوانید به اهداف خود دست پیدا کنید .

بیشتر اوقات داده های موجود در یک دیتاشیت به نوعی در فرمت جدول هستند.

چگونه دیتاشیت بخوانیم

بخش های دیتاشیت

  1. تعاریف

در ابن بخش معمولا مشخص میگردد حرف ها  یا نمادهای خاصی که در سراسر دیتاشیت آمده اند ، چه چیزی را نشان می دهند. این نمادها در دو صفحه اول تعریف خواهند شد. توجه به این که این نمادها چیست مهم است.

Datasheet-sections-Definitions

پیشنهاد میشود این علائم و نام‌گذاری های ناآشنا را به صورت پرینت گرفته شده یا با استفاده از ویرایشگر PDF، هایلایت نمایید .

پرینت کردن صفحه تعاریف و قرار دادن آن در کنار صفحه فعلی که به آن نگاه می کنید ممکن است مفید باشد.

  1. هشدارها و اطلاعات ایمنی

وقتی برای اولین بار دیتاشیتی دریافت می کنید که با آن آشنا نیستید، سعی کنید هشدارها را بخوانید . باید گفت که پرداختن و برطرف کردن عواقب ناشی از بی توجهی به هشدارها بعدا بسیار سخت خواهد بود .بنابراین با دانستن مشکلات و اجتناب از آنها به کمک هشدارها و دستورالعمل های این بخش از مشکلات آینده جلوگیری نمایید .

خواندن و پیروی از هشدارها معمولاً منجر به یک تجربه موفقیت آمیز با هر دستگاهی می شود.

Datasheet-Warnings-and-Safety-Information-1

هر دیتاشیت به دلیل ماهیت مختلف دستگاه ها ، اخطارهای متفاوتی خواهد داشت.

برخی از هشدارهای ایمنی ممکن است شامل صلاحیت هایی مانند واجد شرایط بودن برای کار بر روی قطعات الکتریکی باشند، یا ممکن است شامل هشدارهایی در مورد تابش و تشعشع لیزر، انرژی ذخیره شده و تخلیه استاتیک الکترونیکی (ESD) باشند.

Datasheet-different-kinds-of-warnings

توجه به اطلاعات ایمنی و الزامات مربوط به هر دستگاه مانند هشدارها  الزامی است .

  1. آپشن های دستگاه

گاها سازندگان بسیاری از دستگاه ها را در یک دفترچه راهنما ترکیب می کنند.

بدر این صورت سازندگان به جای ایجاد یک دیتاشیت تحت اللفظی برای هر پیکربندی محصول، تمایل دارند دستگاه های مشابه را در یک راهنما گروه بندی کنند.

Datasheet-Device-Options

به عنوان مثال، اگر  بخواهیم کد فنی یک سنسور لیزری را که محدوده کاری 25 تا 100 میلی‌متر دارد، پیدا کنیم ، باید در سراسر سند به دنبال جدولی بگردیم که آن محدوده سنجش را توصیف می‌کند.

Laser-Sensor-Datasheet-Device-Options

پس از اینکه محدوده سنجش صحیح را پیدا کردیم، میتوانیم کد فنی آن را به لیست خود اضافه نماییم . در صورتی که یک  دیتا شیت وجود داشته باشد ، ممکن است گزینه ها(آپشن ها ) و گزینه های( آپشن ) فرعی زیادی وجود داشته باشد.

  1. اطلاعات سیم بندی

اکثر دستگاه ها دارای نوعی دیاگرام سیم بندی یا دستورالعمل هایی در مورد نحوه سیم بندی دستگاه ها هستند. این یکی از داده های کلیدی است که معمولاً در یک دیتاشیت مورد نیاز است

Datasheet-Wiring-Information-1

 

انواع دیتاشیت

انواع مختلفی از دیتاشیت ها وجود دارد که دلیل کاربردهای مختلف کمی با یکدیگر متفاوت خواهند بود. اکنون چند نوع مختلف دیتاشیت را توضیح خواهیم داد.

مدارهای مجتمع  ( آی سی ها )

دیتاشیت ها هنگام کار با مدارهای مجتمع بسیار رایج هستند. با این حال، برای این مقاله، ما روی آنها تمرکز نخواهیم کرد.

Integrated-Circuits-Datasheet

قطع کننده مدار

در این قسمت چندین قسمت از دیتاشیت قطع کننده مدار را توضیح خواهیم داد. اولین قسمتی که توضیح می دهیم قسمت ویژگی ها است.

در بخش توضیحات جزئیاتی در مورد مدل قطع کننده مدار ارائه می شود. بخش ویژگی‌ها دلایلی را توضیح می‌دهد که چرا می‌خواهید از این سری قطع کننده مدار استفاده کنید.

Circuit-Breakers-Datasheet-description-and-features-section

جدول توضیح می دهد که چه مدل هایی در این دیتاشیت پوشش داده شده اند. ستون اول برخی از ویژگی های اصلی قطع کننده مدار را توضیح می دهد.

Circuit-Breakers-Datasheet-Characteristics-Table

این جدول تمام ترکیبات مختلف مدل را توضیح می دهد. این جدول همچنین کد فنی هر یک از قطع کننده های مدار را نشان می دهد.

یکی دیگر از موارد قابل توجه منحنی تریپ مدارشکن است. اینها برای هر مورد استفاده مهم هستند.

Circuit-Breakers-Datasheet-different-combinations-of-the-model

این بخش توضیح می دهد که از چه اکسسوری یا آپشن هایی می توانید برای قطع کننده های مدار استفاده کنید.

Circuit-Breakers-Datasheet-accessories-or-options-1

منبع تغذیه

اکنون نمونه ای از دیتاشیت منبع تغذیه را نشان می دهیم.

دیتا شیت منبع تغذیه نیز مانند قطع کننده های مدار دارای بخش توضیحات است. دیتاشیت دارای قسمت ویژگی ها نیز می باشد که ویژگی های این منبع تغذیه را نشان می دهد.

Power-Supply-Datasheet-description-and-features-section-1

منبع تغذیه همانند قطع کننده های مدار دارای لوازم جانبی و اکسسوری هایی است که می توان آنها را برای اهداف مختلف خریداری کرد.

Power-Supply-Datasheet-accessories-1

این نمونه ای از بخش اطلاعات فنی ( تکنیکال ) در یک دیتاشیت برای منبع تغذیه است. این داده ها باید به شما کمک کند تا متوجه شوید چه ولتاژهای ورودی متفاوتی برای این سری از منابع تغذیه موجود است.

Power-Supply-Datasheet-technical-data-Input-data

Power-Supply-Datasheet-technical-data-Output-data

این نمونه ای از اطلاعات ایمنی است. همانطور که قبلا گفته شد، رعایت هشدارها برای ایمن بودن مهم است.

در اینجا نمونه ای از اطلاعات سیم بندی آورده شده است تا به شما کمک کند متوجه شوید از چه ترمینالی برای سیم بندی منبع تغذیه استفاده می شود.

Power-Supply-Datasheet-wiring-information

سنسور القایی

در این مثال، دیتاشیت Info Card نامیده می شود. مانند نمونه های دیگر، این مورد نیز بخش توضیحات وجود دارد . سازنده این را Intended Use (کاربردموردنظر) می نامد.

Inductive-Sensor-Datasheet-or-Info-Card

این سنسور همچنین دارای واژه نامه است که مشابه قسمت تعاریف در دستگاه های دیگر است.

19

با توجه به ماهیت سنسور القایی، این دیتاشیت دارای بخشی در مورد محدوده سنجش است.

این معمولاً در دیتا شیت سنسورها وجود دارد.

Inductive-Sensor-Datasheet-glossary

این بخش از دیتاشیت اطلاعات سیم کشی سنسور القایی را نشان می دهد. این به معنای نشان دادن شماره ی پین یا سیم نیست ، بلکه به منظور نشان دادن احتمالات  سیم بندی  است.

Inductive-Sensor-Datasheet-sensing-range-1

این بخش پین اوت و سیم بندی سنسور القایی را نشان می دهد.سازنده همیشه هم رنگ سیم و هم شماره پین را نشان نمی دهد ، بنابراین درک هر دو برای سیم بندی مهم است .

22

خلاصه

در این مقاله با قطعات دیتاشیت دستگاه های اتوماسیون صنعتی آشنا شده ایم. ما همچنین به نمونه هایی از دستگاه ها و دیتاشیت مربوطه آنها نگاه کرده ایم.

میتوان گفت siemens به عنوان کمپانی سازنده و پیشرو در صنعت ، ارائه دهنده کامل ترین دیتا شیت ها ، منوال ها و اطلاعات فنی برای تجهیزات خود می باشد .این امر به منظور انتخاب هر چه درست تر قطعات و استفاده آسان و راحت از محصولات ، همواره مورد توجه مهندسان ، تکنسین ها و کاربران قرار گرفته است .

ما در شرکت اتوماسیون فرسان نمایندگی زیمنس شما را برای دسترسی آسان و راحت به کلیه داکیومنت ها ، دیتاشیت ها و منوال های قطعات زیمنس از جدیدترین تا قدیمی ترین مدل ها و نیز استفاده از این قطعات یاری خواهیم کرد .

دوست، مشتری یا همکار دارید که بتواند از برخی از این اطلاعات استفاده کند؟ لطفا این مقاله را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + چهار =