امروز، ما در حال کشف عمیق‌تر برای اجرای شبکه PROFIBUS DP بدون مشکل هستیم. آیا تا به حال به دلیل کندی وای فای شما احساس ناامیدی کرده اید؟ با این 5 نکته، در جلوگیری از اشکالات فنی یک گام جلوتر خواهید بود.

 

PROFIBUS DP چیست

PROFIBUS DP چیست در کارخانه‌ها، حسگرها و محرک‌ها نقش مهمی دارند.

آنها به کامپیوترهای صنعتی در یک اتاق کنترل متصل می شوند که اغلب یک کنترل کننده منطقی قابل برنامه ریزی (plc زیمنس) است. برای اتصال PLC به حسگرها و محرک ها، از کابل استفاده می کنیم.

با توجه به فاصله بین دستگاه های صحرایی و اتاق کنترل، استفاده از کابل های متعدد اجتناب ناپذیر می شود که پرهزینه و ناکارآمد است.

با PROFIBUS DP، می‌توانیم ورودی‌ها و خروجی‌ها را به حسگرها نزدیک‌تر کنیم و سپس آنها را تنها با استفاده از یک RS-485 به PLC متصل کنیم. این روش نه تنها کارآمدتر است، بلکه مقرون به صرفه است.

 

PROFIBUS-DP

 

DP در PROFIBUS DP مخفف Decentralized Peripherals است. به طور سنتی، I/O ها در یک اتاق کنترل متمرکز می شوند. با حرکت دادن آن ها در کنار حسگرها و محرک ها، این ورودی/خروجی ها را غیرمتمرکز می کنیم.

 

ویژگی های شبکه سالم

پس از معرفی PROFIBUS DP، بیایید به این بپردازیم که یک شبکه ایده آل و سالم PROFIBUS DP باید چه شباهتی داشته باشد.

– ارتباط بدون وقفه: یک شبکه PROFIBUS DP درجه یک باید ارتباط یکپارچه را حفظ کند و داده ها را به طور مداوم بدون اشکال ارسال کند.

– مدیریت خطای کارآمد: شبکه باید به سرعت و به طور موثر مسائل جزئی را مدیریت کند. یک سیستم نظارت قوی تضمین می کند که شما به سرعت در مورد هر گونه اختلاف مطلع شوید.

– جلوگیری از خاموشی: اگر نقصی وجود داشته باشد، شبکه باید در جلوگیری از خاموش شدن کامل سیستم ماهر باشد.

 

نکات تعمیر و نگهداری

اکنون، اجازه دهید چند نکته عملی برای حفظ یک شبکه PROFIBUS DP قوی را بررسی کنیم.

  1. مسیرهای متنوع

نکته 1: مسیرهای کابلی خود را متنوع کنید.

از تکیه بر یک کابل جدا خودداری کنید. همانطور که یک تصادف بزرگراهی می تواند باعث ترافیک گسترده شود، یک مشکل کابل می تواند کل شبکه شما را متوقف کند.

دستگاه‌هایی مانند ProfiHubs به‌عنوان نجات‌دهنده عمل می‌کنند و در صورت مواجه شدن با مشکل، به مسیر پشتیبان تغییر می‌کنند و ارتباط بدون وقفه را تضمین می‌کنند.

 

  1. کابل سمت راست

نکته 2: کابل مناسب بسیار مهم است.

کابل ها را به عنوان کفش در نظر بگیرید. برای ماراتن کفش پاشنه بلند یا برای عروسی کفش های کتانی نمی پوشید، درست است؟

PROFIBUS DP دارای کابل های مختلفی است که برای سناریوهای خاص طراحی شده اند. کابل پروفی باس زیمنس برخی از آن‌ها می‌توانند در برابر باران، خورشید یا حتی حرکت مداوم مانند بازوهای ربات مقاومت کنند. انتخاب تناسب مناسب بسیار مهم است.

همچنین کانکتورها را فراموش نکنید. آنها مانند توری هستند، باید با کفش ها، یا در این مورد، کابل ها هماهنگ شوند!

 

PROFIBUS-DP-Right-cable

 

  1. زمین

نکته 3: مطمئن شوید که کابل های خود به زمین متصل هستند.

زمین کردن کمی شبیه به کابل های خود یک شبکه ایمنی است. کابل ها اغلب دارای یک لایه محافظ برای محافظت از آنها در برابر سیگنال های ناخواسته هستند. برای این که این لایه محافظ کار خود را به درستی انجام دهد، باید به زمین متصل شود یا به زمین متصل شود.

این زمین به دور کردن این سیگنال های ناخواسته کمک می کند. اطمینان حاصل کنید که کابل‌های شما چه در ابتدا و انتها و چه در نقاط بین آن‌ها به درستی به زمین متصل شده‌اند.

 

PROFIBUS-DP-Grounding

 

  1. فیبر نوری

نکته 4: از کابل های فیبر نوری در محیط های پر سر و صدا استفاده کنید.

در مناطقی که تداخل الکتریکی قابل توجهی دارند، کابل های معمولی ممکن است مشکل داشته باشند. کابل های فیبر نوری برای مقابله با این چالش ها طراحی شده اند و سیگنال ها را به وضوح در فواصل طولانی منتقل می کنند.

هنگام انتقال از کابل های معمولی به فیبر نوری، یک مبدل ضروری است. ماژول‌های پیوند نوری (OLM) این هدف را انجام می‌دهند و ارتباط یکپارچه بین دو نوع کابل را تضمین می‌کنند.

 

PROFIBUS-DP-Fiber-optics

 

  1. نظارت

نکته 5: مراقب باشید.

چگونه متوجه می شوید که شبکه شما احساس بیماری می کند؟ با نگه داشتن چشم بر روی آن تمام وقت! به این می گویند نظارت. مثل داشتن دوربین های امنیتی است.

تو می توانی:

– بررسی کنید که آیا همه چیز به خوبی پیش می رود.

– مشکلات احتمالی را قبل از انفجار پیدا کنید.

– به سرعت به هر گونه اتفاق غیرمنتظره رسیدگی کنید.

ComBricks یک ابزار فوق العاده برای این است. این مانند اتاق امنیتی است که در آن تمام فیدهای دوربین نظارت می شود و اطمینان حاصل می شود که همه چیز در مسیر درست است.

 

PROFIBUS-DP-Monitoring

 

نتیجه

در خاتمه، در اینجا یک جمع بندی سریع آمده است:

  1. فقط به یک مسیر کابلی تکیه نکنید – پشتیبان بگیرید.
  1. کابل های خود را عاقلانه انتخاب کنید – آنها کفش های شبکه هستند!
  1. آن کابل ها را با اتصال به زمین متصل کنید.
  1. در مکان‌های پر سر و صدا، کابل‌های فیبر نوری را انتخاب کنید – آنها بهترین‌ها هستند.
  1. همیشه با ابزارهایی مانند ComBricks بر سلامت شبکه خود نظارت کنید.

از این که امروز به ما پیوستید، سپاسگزاریم. به خاطر داشته باشید: یک شبکه صاف نشانه یک صنعت پر رونق است. به سلامتی شبکه های صنعتی کارآمد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × پنج =