آیا روش جایگزینی برای راه اندازی موتور خودروهای ماشینی می دانید؟ اگر بله، آن راه حل جایگزین چیست؟ با سافت استارتر یا راه انداز نرم امکان پذیر است. در این مقاله به دستگاه راه انداز نرم و نحوه عملکرد آن می پردازیم. اصول اولیه سافت استارتر و عملکرد آن در زیر برای درک شما مورد بحث قرار گرفته است. علاوه بر این، شما همچنین باید در مورد VFD و تفاوت آن با دستگاه های شروع کننده سافت استارتر زیمنس بیاموزید.

راه انداز نرم چیست؟

ما در مقاله ای دیگر به طور کامل توضیح دادیم که سافت استارتر چیست؟ در ابتدا آن مقاله را مطالعه کنید.
معمولاً موتورهای الکتریکی به جریان سنگین یا هجوم قدرت به سرعت کار اسمی خود نیاز دارند. از این رو، راه انداز نرم ، نوعی استارت موتور، برای محدود کردن جریان هجومی به موتور یا کاهش قابل توجه افزایش جریان استفاده می شود. این یک وسیله اضافی است که برای روش های مختلف راه اندازی در موتورها استفاده می شود. این دستگاه به موتور الکتریکی اضافه می شود تا فشار وارد بر موتور الکتریکی کاهش یابد. یک سافت استارتر یا راه انداز نرم برای موتور با شتاب دادن به ولتاژ اعمال شده به موتور الکتریکی به تدریج به نتایج می رسد.

اعمال تدریجی ولتاژ باعث افزایش شتاب نرم قدرت موتور می شود. چرا کند و پیوسته است؟ افزایش ناگهانی ولتاژ ممکن است به موتور آسیب برساند و ممکن است منجر به قطع برق شود. در نتیجه ممکن است دستگاه بدون استفاده آسیب ببیند.

هنگامی که استارت آپ های سنتی را با استارتاپ های نرم افزاری مقایسه می کنید، تفاوت عمده ای را مشاهده خواهید کرد. بله، راه‌اندازی‌های معمولی اجازه می‌دهند جریان الکتریکی به سرعت به سمت موتور جریان یابد، در حالی که در یک استارت‌کننده نرم، جریان جریان ثابت و آهسته است.

چگونه یک راه انداز نرم کار می کند

استارترهای نرم تنها اجازه می دهند جریان حداقل یا آهسته به موتور برسد. چگونه ممکن می شود؟ با کاهش گشتاور با کمک دستگاه های جامد استفاده شده توسط سافت استارتر امکان پذیر می شود. دستگاه های سافت استارتر قابلیت کنترل یک تا سه فاز را دارند. با ویژگی کنترل سه فاز سافت استارتر می توانید نتایج فوق العاده ای به دست آورید.

راه انداز نرم برای کنترل جریان جریان از چه چیزی استفاده می کند؟ اصل کار سافت استارتر این است که از تریستور برای کاهش جریان به موتور استفاده می کند. همچنین، از یکسو کننده های کنترل شده با سیلیکون استفاده می کند. ولتاژ توسط این یکسو کننده های سیلیکونی در راه انداز نرم کاهش می یابد. وضعیت کار دستگاه در حالت خاموش و روشن تغییر می کند. در حالت روشن، جریان جریان مجاز است، در حالی که در وضعیت خاموش، جریان جریان توسط دستگاه مجاز نیست.

 

1383d445-205e-4eea-baf5-c0543377e58b

 

چگونه راه اندازهای نرم جریان شروع را کاهش می دهند؟

ویژگی‌های مختلف سافت استارت‌ها، مانند توقف جریان، صرفه‌جویی در مصرف انرژی و سایر ویژگی‌های کاربردی، آن را به یک دستگاه منحصربفرد تبدیل کرده است. به طور معمول، چند برابر جریان راه اندازی و چندگانه گشتاور راه اندازی، دو ویژگی اصلی موتورهای آسنکرون هستند. راه انداز نرم با اثر بر گشتاور استارت و جریان استارت ولتاژ برق را کاهش می دهد.

جریان موج به شدت توسط دستگاه سافت استارتر تا حد زیادی کاهش می یابد. این دستگاه برقی نقش بسزایی در کنترل افزایش دمای موتور الکتریکی دارد. ضریب افزایش دما توسط دستگاه راه انداز نرم زیمنس به هسته محدود می شود. از این رو، طول عمر موتور توسط دستگاه راه انداز نرم تا حد زیادی بهبود می یابد.

 

تفاوت بین Soft Starter و VFD چیست؟

ما قبلاً در مورد یک شروع کننده نرم در بالا به طور عمیق صحبت کرده ایم. شما باید بیشتر در مورد VFD بیاموزید. VFD یک درایو فرکانس متغیر است که یک دستگاه موتور دیگری مانند راه انداز نرم است. دستگاه VFD سرعت موتور القایی AC را کنترل می کند و همچنین از موتور محافظت می کند. سرعت موتور موتور توسط VFD در طول چرخه اجرا حفظ می شود.

 

سافت استارتر در مقابل VFD

✅ گزینه کنترل سرعت
اگر به کنترل سرعت اهمیت داده نشود، حتی اگر جریان هجومی به موتور زیاد باشد، یک راه‌انداز نرم گزینه بهتری برای شما است.

VFD یک شانس دقیق برای کنترل سرعت است.

✅ قیمت
قیمت سافت استارتر زیمنس نسبت به استارت VFD پایین است.

✅ اندازه
اندازه VFD معمولاً بزرگتر از سافت استارتر است.

 

مزایای دستگاه های راه انداز نرم

 • مصرف انرژی کمتر
 • استفاده از نوسانات برق محدود شده است
 • زمان شتاب تنظیم شده است.
 • خطر گرمای بیش از حد کاهش می یابد
 • بهره وری عملیات بیشتر است
 • طول عمر بیشتر

 

مزایای VFD

 • سرعت قابل تنظیم
 • بدون استفاده از برق در صورت عدم استفاده
 • راحتی و تطبیق پذیری برای کاربر
 • ارتباطات خود
 • حفاظت های اضافه بار
 • قدرت کنترل گشتاور

 

soft-starter-vs-vfd

نتیجه

بحث های بالا به شما کمک می کند تا بسته به انتخاب خود یک راه انداز نرم یا VFD را انتخاب کنید. مزایای VFD و راه انداز نرم به شما ایده ای برای انتخاب مناسب می دهد. اگر از نظر اقتصادی آگاه هستید، انتخاب سافت استارتر گزینه بهتری برای شماست. همچنین راه انداز نرم برای افرادی که فضا را به عنوان یک مسئله در نظر می گیرند، انتخاب بهتری است. مکان های محدودیت فضا می توانند به جای VFD شروع کننده نرم داشته باشند. راه انداز نرم برای عملکرد فقط به حداقل فضا نیاز دارد.

شما باید نوع دستگاه مورد نیاز خود را تعیین کنید. استفاده از دستگاه VFD یا سافت استارتر به کاربرد شما بستگی دارد. وقتی راه انداز نرم را با VFD مقایسه می کنید، باید پول و فضای بیشتری را برای دستگاه VFD خرج کنید. می توانید محاسن و معایب سافت استارترها و VFD را با تقاضا و نیاز خود تحلیل و مقایسه کنید. بر اساس ویژگی ها و مزایا بهترین دستگاه را انتخاب کنید.

در مورد تصمیم خود برای انتخاب دستگاه مناسب که مطابق انتظارات شما باشد، باید با یک متخصص مشورت کنید. این جزئیات به شما درک روشنی از سافت استارتر می دهد. بنابراین، می توانید تصمیم عاقلانه ای در مورد خرید دستگاه بگیرید. در واقع، راه انداز نرم نیاز اصلی شما را بدون هیچ نقصی برآورده می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − 9 =