کلید محافظ جان (RCCB) یک ابزار ضروری است که قادر به تشخیص جریان های نشتی الکتریکی و محافظت از مدارهای ولتاژ پایین است. اصول کارکرد آن شبیه به ELCB (Earth Leakage Circuit Breaker) است، اگرچه ELCB قدیمی ترین نسخه آن است. RCCB ها در نهایت محافظت قابل اطمینان تری را در سراسر صفحه ارائه می دهند.

 

مزایای نصب کلید محافظ جان در خانه

برای درک اینکه نصب کلید محافظ جان زیمنس در خانه شما چقدر مهم است، ابتدا باید کمی در مورد آنچه که این قطع کننده مدار قرار است انجام دهد توضیح دهیم. به این ترتیب، هنگام ارتقای دستگاه ایمنی الکتریکی خود می توانید تصمیم آگاهانه تری بگیرید.

شبکه عظیمی از خطوط برق در فضای باز، سیستم الکتریکی خانه ما را تغذیه می کند. این مجموعه پیچیده ای از سیم ها را در بر می گیرد که با هم کار می کنند تا جریان الکتریکی پایداری را برای تمام وسایل برقی و مصنوعات برقی فراهم کنند.

در یک سناریوی معمولی، تعادل ثابتی از جریان‌های الکتریکی وجود دارد (معروف به “قانون کیرشهوف”)، بنابراین جریانی که از یک سیم برق (فاز) عبور می‌کند باید با جریان برگشتی از همتای خنثی خود برابری کند.

کلید محافظ جان فقط زمانی وارد عمل می شود که تفاوت جزئی در مقدار بین قرائت سیم های زنده و خنثی وجود داشته باشد. حسگر کلید محافظ جان این جریان باقیمانده را تشخیص می‌دهد و متعاقباً در کسری از ثانیه از مدار خارج می‌شود و از آسیب دیدن افراد و تجهیزات در این مدت جلوگیری می‌کند.

اهمیت وجود این گاوصندوق ها در خانه را هرگز نمی توان نادیده گرفت. خطای سیم ارت، همراه با نشت جریان با مقدار قابل توجهی میلی آمپر، می تواند به فرد شوک وارد کند (در بیشتر موارد منجر به مرگ می شود!)

S22-210795-Key-Visual-Fehlerstrom-5SV1-300dpi-rgb

ELCB های قدیمی فقط خطاهای زمین را از طریق سیم اصلی زمین محاسبه می کردند. در نتیجه، اگر نقصی در زمین وجود داشت یا این سیم ارت قطع می شد، ELCB از کار می افتاد. از طرف دیگر، کلید های محافظ جان جریان عبوری از سیم های برق و خنثی را در نظر می گیرند و نیازی به اتکای کامل به خوانش سیم زمین ندارند.

به همین دلایل، امروزه همه خانه‌ها باید به فناوری‌های کلید محافظ جان مجهز شوند و ELCB‌های منسوخ شده خود را در اسرع وقت حذف کنند! در این مقطع، این فقط یک موضوع ترجیحی نیست.

علاوه بر این، هنگام جستجو برای کلید محافظ جان خانگی خود، مداری را انتخاب کنید که بتواند مدارهای با آستانه نشتی را خاموش کند که زندگی شما را به خطر نیندازد (باید با برقکار مورد اعتماد خود مشورت کنید.)

30 میلی آمپر حداکثر جریانی است که بدن انسان می تواند بدون عواقب جدی سلامت تحمل کند. جریان تا 10 میلی آمپر برای ایجاد سوزش ناخوشایند کافی است، اما زمانی که نشتی بیش از 30 میلی آمپر باشد، ممکن است هنگام راه رفتن با پای برهنه یا تماس با دستگاه الکتریکی معیوب در معرض خطر شدید قرار بگیرید!

 

چرا به جای کلید مینیاتوری باید از کلید محافظ جان استفاده شود؟

یک کلید مینیاتوری زیمنس در برابر بارهای اضافی هنگام انفجار ناگهانی برق، به ویژه آنهایی که به اندازه کافی قوی هستند که آسیب قابل توجهی به وسایل برقی وارد می کنند، و همچنین خطرات آتش سوزی محافظت می کند.

از سوی دیگر، کلید های محافظ جان برای کنترل نشتی در سطح پایین طراحی شده اند. به خاطر داشته باشید که این نشت ها به اندازه کافی قدرتمند نیستند که کلید های مینیاتوری را تحریک کنند، بنابراین کلید های محافظ جان یک لایه حفاظتی اضافی مورد نیاز را فراهم می کنند، البته بیشتر در برابر برق گرفتگی ناشی از تماس غیر مستقیم و مستقیم.

برای کنترل بیشتر این نقطه،  کلیدهای مینیاتوری بر اساس “اضافه بار حرارتی” کار می کنند و شامل یک سری اجزای حساس به دما هستند. در همین حال، کلید های محافظ جان از طریق یک CBCT (ترانسفورماتور جریان تعادل هسته) – یک هسته حلقوی یا مستطیلی شکل که توسط یک سیم پیچ مغناطیسی زخم می شود – کار می کنند – که برای محافظت از خطای زمین طراحی شده است.

بنابراین، هر دو کلید محافظ جان و کلید مینیاتوری باید به صورت هم افزایی استفاده شوند، زیرا هر دو در ایمن سازی خانه شما در برابر تمام خطرات مرتبط با نوسانات کنترل نشده برق بسیار مهم هستند.

به عنوان یک نکته جانبی، RCBO ها (شکن های مدار با جریان باقیمانده) به عنوان راه حل های یکپارچه معرفی می شوند که از شما در هر دو جبهه محافظت می کنند (اضافه بار و عدم تعادل فعلی). با این حال، اگر قبلاً یک کلید مینیاتوری دارید، احتمالاً می توانید مقداری پول پس انداز کنید و به جای آن یک کلید های محافظ جان مستقل دریافت کنید.

 

اگر سیم ارت قطع شود، RCCB کار می کند؟

ارت هنوز هم برای عبور تمام جریان اضافی به زمین برای جلوگیری از آسیب الکتریکی حیاتی است. دست زدن به سیم برق بدون اتصال زمین ممکن است همچنان شوک ایجاد کند! با این وجود، مکانیسم خاموش شدن کلید محافظ جان همچنان باید کار کند و آسیب آن نسبت به حساسیت و زمان خاموش شدن کلید محافظ جان خواهد بود.

 

رتبه بندی های مختلف کلید محافظ جان

رتبه‌بندی‌ها (یا سطوح) کلید محافظ جان برای خانوارها بر حسب آمپر (مثلاً 16 آمپر، 20 آمپر و غیره) مطابق با نیازهای بار، با حساسیت‌های قطع در محدوده 30 و 100 میلی آمپر بیان می‌شوند.

برق‌کارها انواع کلید محافظ جان مدرن (نوع A یا مشابه) را با درجه‌بندی 32-63A و حساسیت خاموشی 30 میلی آمپر توصیه می‌کنند. اکثر کلید محافظ جان های خانگی دارای حساسیت 30 میلی آمپر هستند، زیرا همانطور که قبلاً توضیح دادیم، بدن انسان می تواند در بازه زمانی 300 میلی آمپری این میزان جریان را تحمل کند.

همانطور که در بالا اشاره کردیم، می خواهید از یک برقکار ماهر کمک بگیرید تا به شما در یافتن بهترین امتیاز خود کمک کند.

چگونه خطاهای کلید محافظ جان را عیب یابی کنیم؟

ضربه های مکرر در برق خانه شما می تواند نشان دهنده مشکلاتی در اتصالات (یا ابزارهای) شما باشد که به حداکثر توجه شما نیاز دارد.

به طور معمول، خاموش شدن توسط کلید محافظ جان شما به جای کلید مینیاتوری ایجاد می شود و احتمالاً یک وسیله آشپزخانه مقصر است (هر چند نه همیشه).

بسیاری از دستگاه ها دارای سیم های خنثی هستند که به ارت یا زمین متصل هستند. اگر این اتصال آسیب ببیند یا باز شود، باعث می شود کلید محافظ جان خاموش شود، زیرا واحد RCCB تشخیص می دهد که نول جریان ندارد.

این همچنین ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که سیم فاز (زنده) به طور تصادفی با سیم ارت (یا نول اگر نول و ارت از هم جدا شوند) برخورد کند.

در بسیاری از موارد، مشکل ممکن است به دلیل نقص عایق در دستگاه شما یا آسیب به مدار داخلی آن باشد.

در آخر، سیم کشی های خود کلید محافظ جان را بررسی کنید. در صورت شل بودن اتصالات (گرم یا خنثی) باید انتظار داشته باشید که ارت رخ دهد.

سخن پایانی

از این تجزیه و تحلیل، ممکن است با خیال راحت به این نتیجه برسیم که کلید محافظ جان ها در هر خانه ای که هنوز با تجهیزات حفاظتی قدیمی کار می کند، یک الزام مطلق است. بدون شک این موضوع مرگ و زندگی است که نباید نادیده گرفته شود! برای اطلاع از قیمت کلید محافظ جان زیمنس با کارشناسان بخش فنی ما در ارتباط باشید.

مطمئن شوید که خانه خود را در برابر تمام خطرات الکتریکی با تهیه یک قطع کننده مدار SIEMENS RCCB درجه یک با قیمت رقابتی در آن محافظت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × سه =