کلید مینیاتوری در کاربردهای مسکونی و تجاری استفاده می شود که در آن تنها یک فاز برق (تک فاز) برای محافظت از سیم کشی و تجهیزات در برابر آسیب ناشی از جریان اضافی استفاده می شود. و سیستم تک فاز معمولاً برای روشنایی یا لوازم خانگی در خانه یا مشاغل استفاده می شود.

اصطلاح کلید مینیاتوری به اندازه این نوع دستگاه ها اشاره دارد. به اندازه کافی کوچک است که در یک تابلو برق استاندارد قرار گیرد، یا در برخی موارد، می توان آن را به عنوان یک جزء جداگانه نصب کرد.

کلید های مینیاتوری نیز برای اتصال کوتاه، اضافه بار و خطای زمین در مدارهای ولتاژ پایین تا 600 ولت طراحی شده اند. یا هنگامی که سطوح ولتاژ یا جریانی را که از حد مجاز فراتر می رود، تشخیص دهند، به طور خودکار خاموش می شوند.

و خاموش شدن زمانی اتفاق می افتد که بریکر یک مدار الکتریکی را با شکستن یک پیوند داخلی بین دو سیم باز می کند. این اجازه می دهد تا الکتریسیته آزادانه از طریق دستگاه جریان یابد و بدون ایجاد آسیب به محیط زیست پخش شود.

 

کلید مینیاتوری چگونه کار می کند؟

دو نوع اصلی کلیدهای مینیاتوری حرارتی- مغناطیسی و رهاسازی حرارتی- مغناطیسی (TMR) هستند. کلیدهای مغناطیسی حرارتی از یک نوار دو فلزی استفاده می کنند که با عبور جریان از آن گرم می شود. گرمایش باعث می شود که نوار منبسط شود و مکانیزمی را که مدار را باز می کند قطع کند.

از طرف دیگر، مینی بریکرهای TMR به طور مشابه کار می کنند، اما از یک سیم پیچ الکترومغناطیسی به جای نوارهای دو فلزی برای اهداف قطع استفاده می کنند. آنها در نظر گرفته شده اند که با جریان های بالاتری نسبت به حرارت شکن ها حرکت کنند. آنها همچنین معمولاً از هوا به عنوان منبع گرمای خود استفاده می کنند، به همین دلیل است که آنها را محافظ مدار خنک کننده با هوا (ACP) می نامند.

وقتی یک ACB خاموش می شود، به این دلیل است که جریان زیادی از آن عبور می کند یا دما از حد مجاز بالاتر رفته است. بنابراین از این نوع بریکرها در سیستم های فشار قوی با خطر آتش سوزی یا انفجار زیاد استفاده می شود.

مزایای کلید مینیاتوری چیست؟

برخی از مزایای کلید مینیاتوری زیمنس ایمن، قابل اعتماد و آسان برای استفاده است. همچنین طول عمر بالایی دارد و در برابر اضافه بار و اتصال کوتاه مقاوم است. با این حال، لیست زیر برخی از مزایای اصلی کلید مینیاتوری را بیان می کند:

siemens-mcb-132

✅کلید مینیاتوری گزینه های مدل زیادی دارد

کلید های مینیاتوری انواع مختلفی دارند و می توانند برای اهداف مختلفی استفاده شوند. رایج ترین نوع MCB همه منظوره است که در کاربردهای روشنایی و وسایلی مانند فن ها، کمپرسورها و پمپ ها استفاده می شود. انواع دیگر شامل حفاظت مدار موتور، حفاظت از اضافه بار و حفاظت از نشت زمین (ELC) می باشد.

✅کلید مینیاتوری سریع است

MCB را می توان بر روی ریل DIN نصب کرد یا مستقیماً به یک پانل پیچ کرد. همچنین در اندازه ها و اشکال مختلف برای ادغام آسان در سیستم ها و تاسیسات موجود موجود است.

✅ کلید مینیاتوری همیشه آماده است

یک کلید مینیاتوری را می توان بلافاصله پس از راه اندازی سایر اجزای الکتریکی نصب کرد، بنابراین نیازی به تغییر ندارد.

✅ کلید مینیاتوری جهانی و جمع و جور است

MCB ها در چندین پیکربندی موجود هستند، از جمله نسخه های تک قطبی، دو قطبی و چند قطبی با هر دو درجه بندی ولتاژ پایین (LV) و ولتاژ بالا (HV). از این محصولات می توان در بسیاری از کاربردها مانند گرمایش، تهویه، سیستم های تهویه مطبوع و … استفاده کرد.

 

مطالعه بیشتر : کلید مینیاتوری چیست؟

 

چگونه یک کلید مینیاتوری را نصب کنیم؟

هنگام نصب کلید مینیاتوری باید مطمئن شوید که فضای کافی در تابلو برق برای نصب کلید جدید وجود دارد. بین هر بریکر باید حداقل شش اینچ فاصله وجود داشته باشد و هیچ بریکر دیگری نباید در کنار آن وصل شود.

با دنبال کردن مراحل زیر می توانید مدار شکن مینیاتوری جدید خود را نصب کنید:

قبل از انجام هر کاری روی سیستم برقی خود مطمئن شوید که تمام تجهیزات شما خاموش است. این شامل هر چراغ، لوازم خانگی یا سایر وسایل الکتریکی در خانه یا محل کار شما می شود.
جعبه تابلو برق خود را باز کنید و یک شکاف خالی برای نصب کلید مینیاتوری جدید خود پیدا کنید. اگر فضای خالی در دسترس نیست، به اضافه کردن پانل های اضافی برای قرار دادن بریکرهای بیشتر یا جایگزینی برخی از بریکرهای قدیمی با موارد جدیدتر که کارآمدتر هستند و انرژی کمتری مصرف می کنند، فکر کنید.
پیچ بزرگ نگهدارنده کلید را بردارید و آن را از شکاف آن جدا کنید. سپس سیم های کلید قدیمی را یکی یکی با بیرون کشیدن آنها از سوراخ های کوچکشان در کنار جعبه پنل بیرون بیاورید. توجه داشته باشید که کدام سیم روی هر ترمینال کجا می رود، قبل از اینکه آن ها را از پریز جدا کنید تا وقتی سیم های جدید را روی کلیدهای مینیاتوری جدید نصب می کنید، متوجه شوید که کدام سیم در هر ترمینال کجا می رود.
حدود 3/8 اینچ عایق را از هر انتهای هر سیم قبل از اتصال آن به ترمینال جدید مربوطه جدا کنید. مطمئن شوید که مقدار زیادی عایق را جدا نکنید زیرا به اندازه کافی روی هر سیم باقی مانده است تا آن را محکم روی ترمینال تعیین شده خود محکم کنید.
هر سیم را با فشار دادن محکم هر سیم در محل خود تا زمانی که در جای خود کلیک کند، به ترمینال انتخابی خود وصل کنید. سپس هر پیچ را با پیچ گوشتی خود محکم ببندید تا در شرایط عادی یا در هنگام برق گرفتگی یا قطع شدن برق شانسی برای حرکت وجود نداشته باشد.

کلید مینیاتوری زیمنس

کلید مینیاتوری زیمنس سری 5SL در خانواده تجهیزات فشار ضعیف زیمنس SENTRON قرار گرفته که این خانواده از محصولات زیمنس به صورت کلی از تجهیزات حفاظتی تشکیل شده است.

کلید مینیاتوری، فیوز مینیاتوری، (MCB (Miniature circuit breaker اسامی هستند که معمولا برای این تجهیز استفاده می شوند. از فیوز مینیاتوری زیمنس می توان برای حفاظت اضافه بار (حفاطت حرارتی)، حفاطت اتصال کوتاه (حفاظت مغناطیسی)، قطع و وصل سریع و آسان مداراهای پایین دست و جدا کردن قسمت های مختلف مداراها از یکدیگر (عیب یابی سریع تر و آسان تر) استفاده کرد.

سخن پایانی

به طور کلی، کلید مینیاتوری وسیله ای است که جریان الکتریکی را قطع می کند. با تشخیص جریان اضافه در سیستم الکتریکی و قطع اتصال برای جلوگیری از آسیب به تجهیزات یا آتش سوزی کار می کند. همچنین در مقایسه با فیوزهای سنتی دارای مزایای زیادی مانند ظرفیت شکستن بالاتر، نصب و نگهداری آسان تر، عمر طولانی تر و غیره است.

بنابراین، اگر به دنبال یک کلید مینیاتوری قابل اعتماد و بادوام هستید، زیمنس طیف کاملی از MCB Siemens ها را برای کاربردهای مختلف ارائه می دهد. برای سوالات و سوالات، لطفا با ما تماس بگیرید امروز. ما خوشحال خواهیم شد که به شما کمک کنیم تا محصول کاملی را پیدا کنید که بتواند نیازهای شما را برآورده کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + 14 =