اگر قبلاً با کنترلرهای اتوماسیون صنعتی آشنائی داشته باشید، مطمئناً در مورد ماژول لوگو 8 زیمنس شنیده اید. اگر در مورد این کنترلر چیزی نشنیده اید، باید به آن علاقه مند شوید و اگر دوست دارید نحوه برنامه ریزی کنترلرها را یاد بگیرید، پس به خواندن مقاله آشنایی با لوگو 8 زیمنس ادامه دهید.

هنگام طراحی سیستم کنترل، در نهایت به نقطه ای می رسیم که قلب کل سیستم باید انتخاب شود: کنترل کننده منطقی، PLC و غیره. هدف ما انتخاب لوگو PLC هاست. ما تقاضا برای تعداد ورودی / خروجی های دیجیتال و آنالوگ، پروتکل های ارتباطی، قدرت محاسباتی و غیره را تجزیه و تحلیل می کنیم و سپس ماژول های مناسب را برای CPU انتخاب می کنیم. با این حال، محدودیتی وجود دارد که قبل از آن سرمایه گذاری در تجهیزات گران تر PLC ضروری نیست و می توانیم راه حل های دیگری را در نظر بگیریم. لوگو 8 زیمنس در اینجا نمایش داده می شود. این کنترلر در کنار قابلیت های گسترش، آپشن های ارتباطی، گزینه های کاربردی پیشرفته و ساده به این معنی است که سیستم های کنترلی و لوگو 8 زیادی وجود دارد با آنها بدون تلاش مدیریت خواهد کرد. شما خودتان به آن امتیاز می دهید اما ابتدا این مقاله را بخوانید :). در پایان توضیح خواهم داد که چگونه می توان به راحتی برنامه نویسی آن را انجام داد.

لوگو !8 – ایده

ایده لوگو! 8 این است که نه تنها متخصصان اتوماسیون را قادر می سازد تا کارهای نسبتا ساده را خودکار کنند. با تشکر از LOGO! نرم افزار Soft Comfort و فقدان گزینه های پیکربندی پیچیده (مانند موردی که در مورد برخی از کنترلرهای PLC وجود دارد) لوگو ! 8 به یک وسیله واقعا قابل استفاده برای افرادی با دانش اولیه سیستم های الکتریکی تبدیل می شود.

در بسیاری از کابین های کنترلی قادر به مشاهده تعدادی دستگاه، پیمانکار، رله و رله تایم هستیم که نه تنها فضای زیادی را اشغال می کنند، بلکه در ارتباط با اتصالات مورد نیاز، باعث ایجاد گره خوردگی سیم ها در محفظه می شوند. در اینجا یک مثال عالی از نحوه استفاده از لوگو 8 آورده شده است که با تعویض سیستم کنترل معمولی نه تنها باعث صرفه جویی در فضای کابین می شود، بلکه در نهایت باعث صرفه جویی در هزینه شما نیز می شود. استفاده از کنترلرها امکان انجام تغییرات را بدون نیاز به قطع اتصالات الکتریکی فراهم می کند.

لوگو !8 – احتمالات گسترش

LOGO!8 یک کارت ماژول است، به این معنی که می توانیم آن را با ماژول های ورودی/خروجی یا ماژول های ارتباطی اضافی گسترش دهیم. این کنترلر قادر است تا 20 ورودی دیجیتال، 20 خروجی دیجیتال، 8 ورودی آنالوگ و 8 خروجی آنالوگ (0-10 ولت / 4-20 میلی آمپر / PT100، PT1000) را مدیریت کند. هنگام در نظر گرفتن توسعه، باید ورودی ها و خروجی هایی را که در حال حاضر وجود دارند، در نظر بگیریم.

واحد CPU به دلیل منبع تغذیه و پیکربندی ورودی ها و خروجی ها در چهار پیکربندی موجود است. واحدهای CPU بدون نمایشگر نیز وجود دارند، اما از نظر قیمت تفاوت چندانی ندارند، بنابراین به ندرت مورد استفاده قرار می گیرند. این کنترلر را می توان به ماژول های ارتباطی اترنت یا یک ماژول ارتباطی در شبکه GPRS / SMS / GPS مجهز کرد.

LOGO! Soft Comfort – محیط توسعه

کنترلر LOGO!8 در LOGO!Soft Comfort برنامه ریزی شده است. طراحی آن بسیار شبیه نرم افزار TIA Portal زیمنس است که کنترلرهای Simatic S7 زیمنس را برنامه ریزی می کند.

ما دو زبان Block FBD و ladder LAD برای ساخت منطق برنامه داریم. می توان LOGO!8 را بسیار کارآمدتر به زبان FBD برنامه ریزی کنیم و برای مبتدیان این زبان را به عنوان اولین زبان در LOGO!Soft Comfort توصیه می کنم. ما 43 عملکرد برای کاربردهای مختلف داریم که فرصت های زیادی را به عنوان تجهیزات با این قیمت به شما می دهد. همه عملکردها به طور مفصل در کتابچه راهنمای زیمنس توضیح داده شده است که می توانید آن را در قالب PDF دانلود کنید.

شایان ذکر است که نسخه آزمایشی را می توان به صورت رایگان از وب سایت سازنده بارگیری کرد. مهمترین چیز این است که DEMO دارای یک شبیه ساز کنترلر تصفیه شده است، بنابراین فرصت های زیادی را برای مبتدیان برای یادگیری فراهم می کند. نسخه آزمایشی محدودیت زمانی ندارد. برای دسترسی به نرم افزار زیمنس از صفحه دانلود نرم افزار زیمنس اقدام به خرید آن بفرمائید.

Symulator_LOGO8

3 مرحله برای شبیه سازی در Logo!Soft Comfort:

  • یک برنامه ایجاد کنید.
  • حالت شبیه سازی را اجرا کنید.
  • عملیات برنامه را شبیه سازی کنید.

UDF-LOGO8-1-1

Logo!Soft Comfort یک محیط بسیار ساده است که در آن، درست مانند TIAPortal، اکثر کارهایی که ما قادریم با استفاده از روش DRAG&DROP انجام دهیم. یک مزیت بزرگ نیز کمک برنامه توسعه یافته است – پس از فشار دادن دکمه F1 ما به پایگاه داده عظیم دسترسی داریم.

همانطور که در مقدمه اشاره کردم برنامه نویسی LOGO! 8، به لطف “محدودیت های تصفیه شده”، بسیار آسان می شود. منظور این است که پارامترسازی هر تابع به حداقل مقدار لازم محدود می شود که در این مورد می توان آن را مزیت این دستگاه ها دانست. به همین دلیل، این درایور به طیف وسیعی از افراد اختصاص داده شده است که لزوماً لازم نیست در برنامه نویسی متخصص باشند – فقط دانش اولیه در مورد عملیات منطقی مانند AND، OR، NOT و غیره را داشته باشند کافیست.

در طول تست ها و مرور کلی امکانات LOGO!8 از یک عملکرد شگفت زده خواهید شد – UFD که تابع تعریف شده توسط کاربر است. این گزینه در شرایطی که عملیات های مکرر در برنامه داریم بسیار مفید است. به همین دلیل ما کار کمتری داریم و برنامه واضح تر به نظر می رسد.

لوگو 8 – ثبت اطلاعات

علاوه بر عملیات منطقی اولیه، ما تابع ثبت داده (بایگانی) را در اختیار داریم – Data LOG. ثبت مقادیر ورودی/خروجی و مقادیر جاری در بلوک‌های تابع استفاده شده و مناطق نشانگر M امکان‌پذیر است. داده ها در بازه های زمانی مشخص یا در صورت رویدادهای خاص در کنترلر ذخیره می شوند. اطلاعات جمع آوری شده در یک فایل CSV (برای پخش در اکسل) مستقیماً در لوگو 8 یا روی کارت حافظه Micro SD ذخیره می شود. تابع ثبت اطلاعات فقط یک بار در برنامه قابل استفاده است که کافی است.

حداکثر تعداد خطوط ذخیره شده در فایل CSV 20000 است. پس از این محدودیت، LOGO! 8 به طور خودکار فایل فعلی را ذخیره می کند و یک فایل جدید ایجاد می کند تا دوباره ثبت داده ها را شروع کند.

IMG_0816-1024x683

لوگو 8 – نمایش

صفحه نمایش داخلی نه تنها برای عملکرد منوی سیستم برای اهداف پیکربندی استفاده می شود. ما می‌توانیم آن را از سطح برنامه کنترل کنیم تا مقادیر فرآیند یا حالت‌های منطقی خاصی را نمایش دهیم. ما 6 خط 16 کاراکتری داریم. لوگو! Soft Comfort همچنین به شما امکان می دهد تا حداکثر 50 پیام را پیکربندی کنید، به عنوان مثال. پس از تجاوز از مقدار آنالوگ، حالت منطقی یا دکمه روی کنترلر شروع به کار کرد. هشدارهای نمایش داده شده را می توان در صورت وجود چندین آلارم پیمایش کرد و تنظیم کرد تا توسط کاربر تأیید شود. همچنین امکان تغییر رنگ نور پس زمینه از سطح برنامه به سفید، قرمز و همانطور که توسط سازنده اعلام شده است … کهربایی .

کل سرویس پیام های اضافی روی نمایشگر بدون پیکربندی خاص یا راه اندازی یک پروژه جدید انجام می شود. یک بلوک جدید “متن پیام” را به نمودار اتصال اضافه می کنیم و گزینه های آن را برای صفحه پیام در گزینه های آن پیکربندی می کنیم. شما همه گزینه های ممکن را در یک پنجره دارید و در اولین استفاده پس از چند دقیقه همه می توانند آزادانه صفحه های LOGO!8 را پیکربندی کنند.

علاوه بر این، منوی سیستم گزینه های مفید زیادی دارد. شما قادرید پارامترهای هر تابع مورد استفاده در برنامه را تغییر دهید و حتی برنامه را از پنل ویرایش کنید. همچنین گزینه ای برای ایمن سازی تغییرات پارامتر وجود دارد که ممکن است زمانی مفید باشد که طرح را به مشتری می دهیم و نمی خواهیم به برخی از توابع دسترسی داشته باشیم.

لوگو 8 – ارتباط

لوگو! 8 یک پورت اترنت دارد و از طریق آن کامپیوتر خود را وصل می کنیم. این تنها عملکرد این پورت نیست. شبکه را می توان به 16 دستگاه گسترش داد، اینها می توانند: لوگو زیمنس، کنترلرهای Simatic S7 و حداکثر یک پنل HMI زیمنس باشد. برای گسترش شبکه باید از سوئیچ های اترنت استفاده کنیم، به عنوان مثال. لوگو! CSM با چهار سوکت RJ45.

IMG_0740-1024x683

اگر دوره برنامه نویسی LOGO!8 آموخته باشید می دانید که تبادل داده بین کنترل کننده های LOGO در یک پروژه و بدون بلوک های ارتباطی خاص (مانند PLC) انجام می شود. در اینجا کافی است از “ورودی ها و خروجی های شبکه” استفاده کنید که برای کاربران بدون دانش تخصصی یک راحتی عالی است. لوگو! نرم افزار Soft Comfort دارای دو حالت ویرایشی از حالت شماتیک است، یعنی یک نمای کلاسیک و یک پروژه شبکه که در آن می توانیم اتصالات شبکه را پیکربندی کنیم و پنجره های ویرایش برنامه را برای چندین لوگو 8 زیمنس اجرا کنیم.

علاوه بر ارتباطات اترنت، می توانیم لوگو 8 زیمنس را نیز تجهیز کنیم با لوگو! ماژول CMR 2020 که عملکرد را با یک شبکه GPRS / SMS / GPS غنی می کند.

Polaczenia-sieciowe-w-LOGO-8

به لطف این دستگاه، از جمله موارد دیگر، می‌توانیم سفارشات کنترلر لوگو 8 زیمنس را از طریق پیامک یا برای ارسال سؤالات در مورد پارامترها و وضعیت لوگو 8 زیمنس ارسال کنیم. این ماژول همچنین دارای یک GPS است که به لطف آن می توانیم از راه دور بفهمیم که کنترلر در کجا قرار دارد. این گزینه در اشیایی که حرکت می کنند استفاده خواهد شد. یک گزینه اضافی همگام سازی زمان ساعت کنترلر، هم GPS، هم شبکه تلفن همراه و حتی اینترنت است.

لوگو 8 – وب سرور و تلفن هوشمند

لوگو 8 زیمنس دارای یک وب سرور داخلی است. به لطف این قابلیت، شما می توانید از سطح مرورگر وب به تمام عملکردهای کنترلر و پنل TDE دسترسی داشته باشید. البته، هر دو لوگو 8 زیمنس و دستگاهی که می خواهیم کنترلر را روی آن تماشا کنیم باید در همان شبکه باشد. این بدان معناست که اگر یک روتر WIFI را به شبکه وصل کنیم، به کنترلر دسترسی خواهیم داشت، به عنوان مثال. با استفاده از تلفن هوشمند – فقط آدرس IP کنترلر را در مرورگر وارد کنید. مزیت بزرگ همچنین نحوه نمایش صفحه در یک مرورگر وب است – همه چیز در حالت پاسخگو است، بنابراین نمای به طور خودکار با وضوح دستگاه سازگار می شود.

IMG_0808-1024x683

علاوه بر دسترسی از راه دور به لوگو 8 زیمنس از طریق مرورگر وب در اندروید زیمنس لوگوی رایگان را منتشر کرده است. در عکس بالا می توانید پیش نمایش WebServer را از اپلیکیشن اختصاصی گوشی هوشمند مشاهده کنید. علاوه بر پیش نمایش نمایشگر، این برنامه امکانات تشخیصی بسیار بیشتری را ارائه می دهد. می توانیم تغییرات زمان وضعیت ورودی ها، خروجی ها، نشانگرها و سایر متغیرهای مورد استفاده در برنامه را به صورت جدول یا روندها (نمودارها) مشاهده کنیم. این برنامه همچنین به شما امکان می دهد پارامترها، نقاط تعیین شده، محدودیت ها و غیره را تغییر دهید. می توانید آن را از Google Play دانلود کنید.

LOGO8-na-androida-1024x431

دسترسی از راه دور به WEB SERVER را می توان با رمز عبور محافظت کرد، بنابراین شما می توانید از آن در کارخانه های صنعتی استفاده کنید.

لوگو 8 – چگونه یادگیری برنامه نویسی کنترلرها را شروع کنیم

دسترسی رایگان به نسخه آزمایشی LOGO! Soft Comfort با شبیه ساز داخلی باعث می شود که این یکی از بهترین فرصت ها برای یادگیری برنامه نویسی plc باشد. هنگام مرور انجمن های آنلاین، “LOGO!” رایج ترین پاسخ برای سوال “چگونه یادگیری برنامه نویسی کنترلر را شروع کنیم؟” است.

مرحله 1: نرم افزار را دانلود و نصب کنید.

اولین کاری که باید انجام دهید دانلود LOGO است! نرم افزار Soft Comfort از وب سایت سازنده. وارد این وب سایت شوید  https://www.siemens.com/global/en/products/automation/systems/industrial/plc/logo/logo-software.html  نسخه مناسب برای رایانه خود را انتخاب کنید (32 یا 64 بیت). برنامه را نصب کن.

مرحله 2: آموزش برنامه ریزی LOGO!8 را شروع کنید.

شرکت زیمنس در سایت خودآموزش آنلاین تعاملی را به صورت رایگان آماده کرده است. کلیت آنقدر با جزئیات توسعه داده شده است که به شما امکان می دهد اولین مراحل را با یک دستگاه جدید طی کنید که معمولاً با سرگردانی و سؤالات زیاد شروع می شود. در این مورد، کافی است حدود 1.5 ساعت سرمایه گذاری کنیم (به شرطی که تمرینات را با معلم انجام دهیم) و کنترل کننده بیشتر، سپس برنامه های جاه طلبانه تری از ابتدا ساخته شده و اقدامات برخی از عملکردها توضیح داده می شود. همچنین دروسی در مورد ارتباطات، وب سرور یا پیام کوتاه وجود خواهد داشت. در حین آموزش ممکن است با سوالات و تست های کنترلی مواجه شویم که بنا به صلاحدید خود شما ممکن است حذف شوند. می توانیم آموزش را در سایت زیمنس شروع کنیم.

مرحله 3: دانش خود را گسترش دهید.

اولین قانون برنامه نویس این است که اگر بخواهد در یک محیط توسعه داده شده به سرعت مسیرها را دریافت کند، کلید F1 را فشار می دهد! در LOGO! Soft Comfort سیستم کمک بسیار گسترده است.

سخن پایانی

لوگو 8 زیمنس فرصت های عالی را ارائه می دهد. قادر به مقابله با بسیاری از سیستم های کنترلی در تاسیسات خانگی و صنعتی است.

لوگو 8 زیمنس در کلاس PLC زیمنس ها گنجانده نشده است، زیرا عدم کنترل پذیری مرتبط با فشار زمان، به عنوان مثال. برای ماشین های سریع که نیاز به وقفه دارند. کنترل کننده ارائه شده قادر به انجام عملیات پیچیده ریاضی نخواهد بود. قابلیت‌های ارتباطی با ارتباطات باز پیچیده، مانند PROFINET برای تبادل داده‌های اولیه، سازگار نیست.

لوگو 8 زیمنس را می توان برای کارهای جاه طلبانه استفاده کرد، اما شما نباید با محدودیت های آن دست و پنجه نرم کنید و در زمان مناسب از PLC مانند PLC S7-1200 زیمنس استفاده کنید.

لوگو 8 زیمنس یک مزیت اساسی دارد و آن سادگی در استفاده است. کافی است موارد اساسی صادر شده با سیستم های گسسته مانند ترکیب گیت های AND و OR را بدانید و مسائل بعدی مانند شمارنده ها و رله های زمانی در طی قوانین بعدی LOGO روشن خواهد شد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه − دو =