قطع کننده مدار قالبی شکل کاملی از MCCB در برق است. کلید اتوماتیک زیمنس یک دستگاه الکتریکی خودکار است که برای محافظت از تجهیزات الکتریکی در برابر اضافه بار، اتصال کوتاه، جریان آنی و خطای زمین استفاده می شود. MCCB یک نسخه پیشرفته از MCB (فیوز مینیاتوری زیمنس) است. از 32 آمپر تا 1600 آمپر با محدوده ولتاژ 230 ولت تا 1.1 کیلو ولت در دسترس است.

MCCB-Siemens-min

کلید اتوماتیک (MCCB) چیست ؟

مزیت اصلی کلید اتوماتیک این است که می توانیم آن را مطابق با نیاز خود با نصب با آینده جدید مانند بسته شدن از راه دور، تریپ UV و غیره تنظیم کنیم. این بهترین جایگزین برای کلید هوایی زیمنس از نظر هزینه است. و همچنین عملکرد بهتر همچنین، می توانید تنظیم جریان و همچنین تنظیم زمان را در کلید اتوماتیک تنظیم کنید.

 

نمودار تک خطی:

کلید اتوماتیک با یک منحنی کوچک و به دنبال آن دو خط نشان داده می شود

MCCB

 

اجزای کلید اتوماتیک :

MCCB از 9 بخش مختلف تشکیل شده است

 • جرقه گیر
 • کنتاکت حرکتی
 • مکانیزم عملیاتی
 • پوشش پایه
 • رابط کنتاکت
 • اضافه بار یا کنتاکت بی متال
 • دکمه روشن و خاموش
 • مکانیزم قطع و وصل کننده کلید
 • CT – مونتاژ ترانسفورماتور جریان

 

بیایید توضیح دقیق ساخت MCCB را ببینیم.

MCCB-Construction

 

جرقه گیر:

این مجموعه ای از صفحات فلزی موازی با عایق بندی متقابل است که برای تقسیم آرک یا قوس در حال توسعه در کلید اتوماتیک استفاده می شود. جنس لوله آرک الکتریکی از جنس فولاد و الیاف شیشه است.

کنتاکت حرکتی :

یک ماده برنجی الکترولیز شده به عنوان کنتاکت متحرک استفاده می شود. MOC (مواد ساخت) کنتاکت متحرک باید مقاومت آرک الکتریکی بالا، مقاومت در برابر خوردگی، مقاومت کم و غیره باشد. MOC طول عمر MCCB را تعیین می کند.

 

مکانیزم عملیاتی :

با فرآیند باز و بسته شدن کنتاکت سروکار دارد. سرعت مکانیزم عملیاتی به سرعت حرکت دسته بستگی ندارد. با مکانیزم کار رله مرتبط خواهد بود.
همچنین، بریکرها با مکانیزم تست طراحی شده اند که به قطع کننده اجازه می دهد تا به صورت دستی خاموش شود.

 

پوشش پایه :

مجموعه ای بسته از مواد پلیمری ترموست تقویت شده با الیاف شیشه که عمدتاً به عنوان پوشش پایه کلید اتوماتیک استفاده می شود. استحکام مکانیکی بهتری می دهد. تمام قطعات MCCB در داخل این کاورها نصب خواهند شد.

 

رابط کنتاکت :

رابط کنتاکت یک مجموعه پیچ است که از مواد فولادی ساخته شده است. برای اتصال مدار خارجی با MCCB استفاده می شود. به طور کلی، سر آلن (شش ضلعی) با پیچ و مهره های محدوده گشتاور 8.8 تنی به عنوان یک اتصال ترمینال استفاده می شود. این تضمین می کند که هیچ کنتاکت شلی بین ترمینال وجود ندارد.

اگر عدد MCCB بیش از 400 آمپر باشد، رابط کنتاکت به مجموعه ای به نام پیوندهای پخش کننده مجهز می شود. آنها برای اتصال MCCB با کابل های درجه بالاتر استفاده می شوند زیرا اندازه کابل برای رتبه های جریان بالاتر بزرگتر خواهد بود.

 

اضافه بار یا کنتاکت بی متال :

یک جزء حساس به دما، ترکیب فولاد و مواد مس به عنوان کنتاکت بی متال استفاده می شود. کنتاکت بی متال به صورت سری با جریان خط مونتاژ می شود. بنابراین، جریان کامل خط شکن همیشه از کنتاکت بی متال عبور می کند. برای قطع کردن بریکر در شرایط اضافه بار استفاده می شود.

 

دکمه روشن و خاموش :

برای بستن یا باز کردن کنتاکت به صورت دستی استفاده می شود. همچنین، نمی توانید با نگه داشتن دستگیره در سمت بالا، خاموش شدن کلید را متوقف کنید. دکمه وضعیت کلید اتوماتیک را نشان می دهد، چه در وضعیت روشن یا خاموش باشد.
اگر دسته در جهت بالا باشد به آن حالت ON و اگر در حالت رو به پایین باشد همان حالت خاموش نامیده می شود. اگر گیر کرد، دسته در موقعیت مرکزی قرار می گیرد.

 

مکانیزم قطع و وصل کننده کلید :

دکمه قرمز رنگی که با مکانیزم عملیاتی مرتبط است دکمه سفر دستی(مکانیزم قطع و وصل کننده کلید) نامیده می شود. عمدتاً برای قطع کردن کلید اتوماتیک به صورت دستی برای اهداف آزمایش استفاده می شود.

 

CT – مونتاژ ترانسفورماتور جریان :

MCCB-CT-Arrangement-min

مجموعه ای از ترانسفورماتور جریان در داخل بریکر نصب می شود که در شکل فوق الذکر نشان داده شده است. خروجی CT به واحد قطع رله متصل خواهد شد. این مغز MCCB است.

واحد خاموش کننده شامل یک سیم پیچ الکترومغناطیسی مرتبط با پیستون قطع می شود. سیم پیچ الکترومغناطیسی برای خاموش کردن بریکر با تاخیر زمانی از پیش تعریف شده در هنگام اتصال کوتاه، خطای زمین و شرایط خطای آنی استفاده می شود.

 

اصل کار کلید اتوماتیک:

اصل کار MCCB ساده است. اجازه دهید سه حالت خطای مختلف مانند اضافه بار، اتصال کوتاه و خطای زمین را در نظر بگیریم.

 

اضافه بار

جریانی که از جریان نامی با محدودیت زمانی از پیش تعریف شده تجاوز کند، چنین خطا اضافه بار نامیده می شود. در واقع عیب نیست، شرط است.

بی متال شامل عملیات اضافه بار کلید اتوماتیک می شود. در شرایط عادی، جریان کنونی را اجازه می دهد. اگر جریان کنونی از مقدار از پیش تعریف شده بیشتر شود، خم می شود و در نهایت، مکانیزم قطع را درگیر می کند. مکانیزم تریپ کلید را باز می کند. به تصویر زیر مراجعه کنید

MCCB-Bimetalic-Contact-Operation

 

همچنین، بی متال اجازه نمی دهد که بریکر فورا تنظیم مجدد شود. از آنجایی که مدتی طول می کشد تا به حالت اولیه خود برسد. در بیش از بار، تنظیم 80٪ تا 100٪ جریان بار کامل و بسته به تقاضای بار شما خواهد بود. اما تاخیر زمانی 10 تا 15 ثانیه خواهد بود.

 

قطع اتصال کوتاه / لحظه ای / خطای زمین:

یک سیم پیچ الکترومغناطیسی شامل حفاظت اتصال کوتاه / لحظه ای / خطای زمین از MCCB است. در شرایط عادی، CT جریان کمتری تولید می کند، بنابراین میدان الکترومغناطیسی توسط سیم پیچ تولید می شود که برای کشیدن پیستون کافی نیست. بنابراین، MCCB قطع نمی شود.

در شرایط اتصال کوتاه یا خطای لحظه ای، CT جریان بالایی تولید می کند و سیم پیچ یک میدان مغناطیسی قوی ایجاد می کند. از این رو سیم پیچ پیستون را می کشد و فورا مدار را قطع می کند.

تنظیم معمول اتصال کوتاه 2.5 بار تنظیم اضافه بار و تاخیر زمانی 0.2 تا 0.5 ثانیه خواهد بود. تنظیم معمولی یک خطای آنی 4 برابر تنظیم اضافه بار و تاخیر زمانی صفر خواهد بود.

 

رله ارت فالت لیکیج :

حفاظت در برابر نشت زمین با سایر حفاظت ها کاملاً متفاوت است. این به CT اضافی نیاز دارد که باید در MCCB نصب شود.

خروجی ترانسفورماتور جریان به صورت ستاره ای متصل خواهد شد. در شرایط عادی، جریان جریان از نقطه عصبی ستاره صفر خواهد بود. اگر نشتی یافت شده در خط به معنی باشد، همان چیزی در پایانه ستاره احساس می شود. اگر جریان نشتی بالاتر از حد مجاز باشد، MCCB مدار را قطع می کند.

انواع MCCB

TypeB: آنها در حال کار هستند که جریان خطا به 3 تا 5 برابر جریان بار کامل می رسد. برای مصارف خانگی مانند بار مقاومتی، بارهای روشنایی و … استفاده می شود. زمان کارکرد موجود این بشر 0.04 تا 15 ثانیه است.

TypeC: بریکر نوع C مخصوص بارهای القایی مانند ترانسفورماتورها، ماشین های جوشکاری، آهنرباهای الکتریکی و غیره استفاده می شود و دارای محدوده عملیاتی 5 تا 8 برابر جریان بار کامل با تاخیر زمانی 0.04 تا 5 ثانیه است.

TypeD: مناسب برای کاربردهای سنگین جریان راه اندازی مانند موتورها، پمپ ها، بالابرها و غیره. دارای محدوده عملیاتی 10 تا 15 بار با مدت زمان 0.04 تا 3 ثانیه

TypeK: زمانی عمل می کند که جریان به 8 تا 10 برابر جریان بار کامل خود برسد. زمان کارکرد نوع K MCCB 0.04 تا 5 ثانیه است. آنها بهترین محافظ تغذیه مناسب هستند.

TypeZ: نوع Z بسیار حساس هستند و می توانند 1.5 تا 3 برابر جریان بار کامل را ایجاد کنند. نوع Z برای بار الکترونیکی مناسب است، در حالی که به سرعت بالا نیاز است.

 

رتبه بندی MCCB

سازنده برخی از داده های فنی را ارائه می دهد که برای درک ویژگی های MCCB استفاده می شود.

Inm – جریان فریم نامی => حداکثر جریان مجاز از طریق MCCB در حالی که MCCB در ناحیه پایدار عمل می کند.

in => جریان نامی => محدوده قطع عملکردی بریکر.

Ui => ولتاژ عایق نامی => حداکثر محدوده ولتاژ مجاز بریکر.

Ue => ولتاژ نامی => ولتاژ عملکردی بریکر

Uimp => ولتاژ مقاومت در برابر ضربه نامی => ولتاژ افزایشی MCCB، اندازه استاندارد برای تست ضربه 1.2/50µs است.

Ics => ظرفیت قطع اتصال کوتاه => حداکثر مقدار جریان اتصال کوتاه که در آن قطع کننده می تواند مدار را بدون آسیب فیزیکی قطع کند.

Ics => ظرفیت قطع اتصال کوتاه نامحدود => حداکثر ظرفیت قطع MCCB در حالی که MCCB می تواند مدار را با آسیب فیزیکی قطع کند. فراتر از این محدودیت، کار نخواهد کرد

مزایا استفاده از کلید اتومایتک

 • فضای کمتری را در تابلو برق اشغال کنید
 • ارزان تر از ACB
 • تنظیمات فعلی قابل تنظیم
 • تعمیر و نگهداری رایگان
 • زمان رفع عیب سریعتر از واحدهای فیوز است.
 • نیازی به نگهداری لوازم یدکی نیست، بنابراین موجودی کاهش می یابد.
 • مناسب برای مصارف صنعتی و تجاری

 

معایب کلید اتومایتک

 • خطای LISG باید آن را تنظیم کند.
 • برای دریافت بازخورد از MCCB به تجهیزات اضافی نیاز دارد.
 • کاربرد داخلی مناسب نیست.
 • طول عمر در مقایسه با ACB کمتر است
 • برای کاربردهای ولتاژ بالا مناسب نیست.

سوالات متداول

1. آیا می توانیم از کلید اتوماتیک برای برنامه DC استفاده کنیم؟
بله، ما می توانیم از آن استفاده کنیم، اما با خطای اتصال کوتاه قطع نمی شود.

2. بهترین نوع MCCB مناسب برای استارتر ستاره-مثلث؟

 نوع D، از آنجایی که محدوده عملکرد بالا است، می توانند جریان راه اندازی بالای موتور القایی را تحمل کنند.

3. چگونه MCCB را انتخاب کنیم؟

 هنگام خرید کلید اتوماتیک زیمنس، باید از جریان بار کامل نامی، انواع mccb، Ics مراقبت کنید.

4. بهترین سازنده MCCB کیست؟

 زیمنس بهترینه من در بسیاری از برنامه های خود استفاده کرده ام، آنها کاربر پسند هستند.

5. نحوه تنظیم مجدد MCCB:

 در حالی که MCCB را می‌چرخانید، دستگیره دستگیره در موقعیت وسط قرار می‌گیرد، برای تنظیم مجدد بریکر، دستگیره را از سمت پایین بکشید. ریست خواهد شد

1 دیدگاه در “کلید اتوماتیک (MCCB) چیست؟ کار، انواع، رتبه بندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − دوازده =