راهنمای مسیریابی و اتصال ایمن سیم های الکتریکی به کنتاکتور

بسیاری از تجهیزات بزرگ مستقیماً از خطوط ولتاژ بالا تغذیه می شوند. این خطوط به مراتب از استاندارد AC 120 ولت در اکثر خانه ها فراتر رفته است. 240 ولت AC و 480 ولت متناوب معمولاً برای این تجهیزات بزرگ مانند موتورها، ماشین‌های صنعتی و لوازم خانگی بزرگ مانند ماشین لباسشویی و خشک کن استفاده می‌شود.

این ولتاژها باید از ولتاژ 120 ولت AC استاندارد جدا شوند. برای ایجاد این جداسازی از کنتاکتورها استفاده می شود. کنتاکتورها از برق استاندارد 120 ولت برای انرژی دادن به یک سیم پیچ مغناطیسی استفاده می کنند که باعث می شود مجموعه ای از کنتاکت های داخلی بسته شوند و توان بالاتری را برای تجهیزات فراهم کنند. از این نکات برای یادگیری نحوه سیم کشی کنتاکتور در 8 مرحله استفاده کنید.

 

مطالعه بیشتر : کنتاکتور چیست ؟

 

aid1493746-v4-728px-Wire-a-Contactor-Step-11

 

1- کنتاکتور زیمنس را آماده کنید. اطمینان حاصل کنید که کنتاکت های کنتاکتور هم از نظر ولتاژ و هم جریان برای تحمل بار مورد انتظاری که برای تجهیزات در حال تغذیه مورد نیاز است، درجه بندی شده اند. کنتاکتورها از فروشگاه های لوازم ساختمانی و ساختمانی و همچنین برخی از فروشگاه های سخت افزاری بزرگتر در دسترس هستند.

aid1493746-v4-728px-Wire-a-Contactor-Step-2

2- اطلاعات سازنده کنتاکتور را مطالعه کنید. اطلاعات سازنده 2 پایه ورودی برای کنترل AC 120 ولت را شناسایی می کند. ممکن است 2 یا چند مجموعه از مخاطبین خروجی شناسایی شده باشند. این کنتاکت ها ممکن است روی برچسب به صورت معمولی باز (NO) و معمولاً بسته (NC) نشان داده شوند. این کنتاکت‌ها همچنین ممکن است به‌عنوان رسم خطی از 1 کنتاکت که به نقطه ختم می‌شود (کنتاکت NC) و خط دیگری از کنتاکت دیگری که نزدیک نقطه است، اما نقطه را لمس نمی‌کند (کنتاکت NO) نشان داده شود.

aid1493746-v4-728px-Wire-a-Contactor-Step-3

3- کنتاکت خروجی کمکی را بررسی کنید. برخی از کنتاکتورها یک کنتاکت خروجی کمکی را به عنوان سیگنالی به بخش جدا شده از مدار ارائه می دهند که کنتاکتور برق گرفته است. این کنتاکت کمکی در ولتاژ بالاتر درجه بندی نمی شود. در عوض، باید در 120 ولت متناوب رتبه بندی شود.

aid1493746-v4-728px-Wire-a-Contactor-Step-4

4- سیم ها را مسیریابی کنید. تمام برق سیم ها را قطع کنید. تمام سیم های ورودی و خروجی را به کنتاکتور بکشید. این سیم ها باید در اطلاعات سازنده رتبه بندی شوند. برای بریدن طول اضافی انتهای سیم از سیم کش استفاده کنید و مطمئن شوید که سیم ها به اندازه کافی بلند هستند تا به تماس مورد نظر برسند. سیم کش ها در فروشگاه های سخت افزار و فروشگاه های لوازم برقی موجود است.

aid1493746-v4-728px-Wire-a-Contactor-Step-5

5- سیم ها را بردارید. برای جدا کردن نیم اینچ (13 میلی متر) از انتهای هر سیم از سیم کش ها استفاده کنید. اگر سیم رشته شده است، سیم در معرض دید را بچرخانید تا مطمئن شوید که هیچ رشته ای آویزان نیست. رشته های سرگردان ممکن است با یک قطعه از تجهیزات تماس ناخواسته داشته باشند و باعث آسیب شوند.

aid1493746-v4-728px-Wire-a-Contactor-Step-6

6- ورودی ها و کنتاکت های کمکی را سیم کشی کنید. از یک پیچ گوشتی برای باز کردن پیچ های نگهدارنده در بلوک های تماس سیم ها استفاده کنید. سیم ها را فقط تا جایی وارد کنید که هیچ عایق به ناحیه تماس بلوک فشار نیاورد. اطمینان حاصل کنید که هیچ رشته سرگردانی از بلوک تماس خارج نمی شود. پیچ های روی بلوک های تماسی را محکم کنید.

aid1493746-v4-728px-Wire-a-Contactor-Step-7

7- کنتاکتور را به برق وصل کنید. ولتاژ کنترل را به ورودی اعمال کنید. هنگام درگیر شدن کنتاکتور به کلیک کردن گوش کنید. کنتاکتور را خاموش کنید.

aid1493746-v4-728px-Wire-a-Contactor-Step-8

8- خروجی ها را وصل کنید انتهای جدا شده هر سیم را پس از باز کردن پیچ بلوک در بلوک تماسی مناسب قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که هیچ رشته سیم سرگردانی از بلوک های تماس خارج نمی شود. پیچ های بلوک های تماس را محکم کنید. ترجمه شده از مقاله Wire a Contactor.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + نوزده =