ایجاد سیستم های هشدار سفارشی می تواند پیچیده و طاقت فرسا باشد، اما همچنین می تواند برای سازندگان تجهیزات و یکپارچه سازان بسیار مفید باشد. با ساختن یک سیستم کنترل هشدار سفارشی همراه باشید.

آلارم‌های تجهیزات اتوماسیون معمولاً زمانی فعال می‌شوند که رویدادی که باید اتفاق می‌افتد، رخ نمی‌دهد، مانند دستگاه موقعیت‌یابی سروو که به موقعیت فرمان خود نمی‌رسد، یا رباتی که وظیفه‌ای را کامل نمی‌کند. این آلارم‌ها باید از ادامه توالی تجهیزات جلوگیری کنند و به کاربر تجهیزات اطلاع دهند که اتفاق غیرمنتظره‌ای در دستگاه رخ داده است و باید قبل از ادامه دستگاه به آن رسیدگی شود.

منطق برای آلارم ماشین

منطق راه اندازی آلارم ها و توالی توقف، و همچنین نحوه نمایش پیام ها به کاربر، بسته به سیستم کنترلی که استفاده می شود، احتمالا متفاوت است. اکثر برنامه‌های PLC و HMI دارای نوعی ویژگی کنترل آلارم داخلی هستند، اما اغلب از نظر ظاهری و نحوه کنترل آلارم‌ها محدود است. به این دلایل، اکثر سازندگان تجهیزات، رویه‌های کنترل هشدار خود را توسعه می‌دهند.

Machine_Alarms_1

روش های هشدار در HMI

آلارم باید دو کار را انجام دهد. آنها باید دنباله کار را متوقف کنند و پیامی را به اپراتور نشان دهند. برای نمایش یک پیام در حال تغییر در HMI، باید از یک لیست پیام استفاده کنید که طیفی از اعداد مرتبط با پیام های خطای مربوطه را ارائه می دهد. هنگامی که تگ متصل دارای یک مقدار باشد، مؤلفه HMI پیامی را نشان می دهد که با آن مقدار مطابقت دارد. هر محیط توسعه HMI نسخه متفاوتی از لیست پیام خواهد داشت.

  • در WinCC (محیط HMI زیمنس)، گزینه ای برای ایجاد یک لیست متنی وجود دارد که می تواند به برچسب ها در PLC متصل شود.
  • در FactoryTalk View (Rockwell Automation) یک نمایشگر پیام محلی برای اتصال یک لیست متنی به یک برچسب PLC استفاده می شود.
  • Aveva Edge که یک برنامه کاربردی HMI است، همچنین از لیست پیام ها و نمایش پیام ها استفاده می کند.

ایجاد مدیریت خطا در خود HMI باعث می شود تا در هنگام ایجاد ویژگی نمایش زنگ هشدار در صفحه نمایش HMI، انعطاف پذیری تقریباً بی پایانی داشته باشید. حتی می‌توان رنگ‌های خاصی را نیز اضافه کرد، بسته به مقدار زنگ هشدار، به عنوان مثال، آلارم‌های بین 1 تا 1000 ممکن است یک نشانگر قرمز را نشان دهند، در حالی که آلارم‌های بین 2000 تا 4000 می‌توانند زرد باشند یا از برچسب‌های اضافی می‌توان برای رانندگی مشابه استفاده کرد. عملا. دکمه‌های ویژه‌ای را می‌توان برای عملکردهای خطا، تأیید یا پاک کردن مجدد اضافه کرد و انیمیشن‌های قابل مشاهده یا عملکردهای سطح کاربر را نیز می‌توان به آن دکمه‌ها اضافه کرد.

Machine_Alarms_2

در برخی محیط‌های توسعه، آن لیست‌ها در یک فهرست محلی ذخیره می‌شوند و می‌توانند با یک ویرایشگر متن ساده یا ویرایشگر CSV ویرایش شوند. Aveva Edge این لیست پیام ها را به عنوان فایل های CSV در دایرکتوری پروژه ذخیره می کند. این به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا برنامه‌ها یا ماکروهای اکسل ایجاد کنند که می‌توانند این لیست‌های پیام را با دخالت کمی کاربر به‌روزرسانی و اصلاح کنند.

Machine_Alarms_3

روش های هشدار در PLC

هنگامی که HMI خود را توسعه دادیم، اکنون می‌توانیم بر نحوه انتقال شماره زنگ از PLC زیمنس به HMI تمرکز کنیم. یک روش رایج این است که هر بیت در یک کلمه دوگانه (یا DINT) را به زنگ خود اختصاص دهید.

برای هر آلارم، برنامه نویس شرایط مورد نیاز برای فعال کردن زنگ هشدار را تنظیم می کند. سپس این شرایط یکی از بیت‌های داخل DINT را از 0 به 1 تنظیم می‌کند. اگر چندین بیت به طور همزمان روشن شوند، هر کدام را می‌توان در قالب فهرست یا با ویژگی اسکرول در HMI نمایش داد. کلمه دوگانه سپس به یک مقدار صحیح رمزگشایی می شود و برای نمایش هشدار صحیح به HMI ارسال می شود. هنگامی که کاربر هشدار را تأیید کرد و شرایط خطا را تصحیح کرد، متغیر را می توان به سادگی پاک کرد. اگر شرایط برای پاک کردن آلارم برآورده نشد، آلارم دوباره تنظیم می شود.

Machine_Alarms_4

رمزگشایی DWord: Booleans به Integer

فرآیند رمزگشایی اساساً تمام بیت‌های منفرد در یک کلمه را به یک مقدار عددی واحد تبدیل می‌کند. یک روش آسان این است که به سادگی از طریق هر بیت در یک متغیر DINT، با استفاده از یک مخاطب باز خطاب به بیت متغیر داخل DINT، حلقه بزنید. وقتی درست است، می توانیم نشانگر حلقه را به یک متغیر نمایشگر منتقل کنیم. بنابراین اگر بیت دوم متغیر AlarmWord روشن شود، HMI پیغام هشداری را نمایش می دهد که به مقدار 2 اختصاص داده شده است. اگر بیت 20 هم روشن شود، HMI پیام مربوط به مقدار 20 را نمایش می دهد. با استفاده از DINT، 32 آلارم به شما می دهد. برای یک PLC 16 بیتی، یک INT ممکن است ترجیح داده شود که 16 آلارم را ارائه می دهد.

Machine_Alarms_5

اگر به آلارم‌های بیشتری نیاز دارید، یا اگر می‌خواهید چند آلارم را همزمان نمایش دهید، AlarmWord خود را به یک آرایه تبدیل کنید و از طریق آرایه AlarmWord و سطح بیت ایندکس حلقه بزنید. با شناسایی هر زنگ هشدار، شماره زنگ هشدار را در فهرست خالی بعدی متغیر هشدار نمایشگر HMI خود وارد کنید.

یک تابع FIFO (اول وارد، اولین خروج) می تواند به بارگذاری آرایه ها با مقادیر کمک کند، یا می توانید چندین حلقه انجام دهید. این مثال تا ده آلارم را در متغیری بارگذاری می کند که در صفحه هشدار HMI نگاشت شده است. هر ده آلارم را می توان در یک زمان نشان داد.

Machine_Alarms_6

نکات مفید هشدار دهنده

هشدارها توسط کارکنان تعمیر و نگهداری و یکپارچه سازها برای رفع اشکال و تشخیص مشکلات استفاده می شود. هنگامی که تجهیزات متوقف می شود، یک روش معمول برای عیب یابی این مشکل پیروی از هشدارهای هشدار است، بنابراین یافتن آلارم های شما آسان نه تنها به تیم یکپارچه بلکه به مشتریان نهایی نیز کمک می کند.

سعی کنید آلارم‌های خود را در روال‌هایی با نام «زنگ هشدار» یا «عیب‌های دستگاه» نگه دارید به این ترتیب، وقتی دستگاه خاصی زنگ هشداری را نمایش می‌دهد، کاربران می‌دانند کجا را نگاه کنند. نگه داشتن آلارم های خاص دستگاه همراه با منطقی که آن دستگاه را کنترل می کند نیز مفید است. به عنوان مثال، یک سیستم بینایی ممکن است یک سری آلارم به نام‌های «بازرسی ناموفق»، «آفلاین» یا «بازرسی کامل نشد» داشته باشد. نگه داشتن منطق کنترل و آلارم ها در یک کار، استقرار چندگانه را در پروژه های دیگر یا بخش های دیگر کد آسان می کند.

نتیجه نهایی

با استفاده از روشی که توضیح دادیم، می‌توانید سیستم‌های کنترل هشدار انعطاف‌پذیر و پویا را توسعه دهید که تقریباً با هر سیستم کنترلی و برنامه HMI قابل استفاده است. اگر سازنده تجهیزاتی هستید که مشتریانش اغلب دیکته می‌کنند که کدام برنامه HMI و کدام PLC را می‌توانید استفاده کنید، توسعه یک سیستم کنترل هشدار سفارشی سازگار می‌تواند بسیار سودمند باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 6 =