برای تجهیزات الکتریکی غیرعادی نیست که صدای وزوز، صدا دادن یا تیک تیک منتشر کنند، صدایی که گاهی اوقات می تواند به اندازه کافی بلند باشد که شما را در شب بیدار نگه دارد، محیط ساکت و آرام را مختل کند، و به طور کلی نشان می دهد که چیزی به درستی کار نمی کند. همانطور که باید در سیستم شما هموار باشد. علت ایجاد این صداها باید به صورت جداگانه تشخیص داده شود، اما در بسیاری از موارد ممکن است متوجه شوید که علت آن نویز کنتاکتور است. سیستم های تهویه مطبوع و تبرید بیشتر در معرض این نوع تحریک هستند، اما هر تجهیزاتی که روی یک موتور یا مدار برق کار می کند نیز مسئول است. در میان کنتاکتور های تولید شده توسط شرکت های مختلف کنتاکتور زیمنس دچار کمترین خرابی می شود.

eyJidWNrZXQmNvdmVyI

چه چیزی باعث ایجاد نویز کنتاکتور می شود؟

هر نوع صدای وزوز، صدا دادن یا تیک تیک ناشی از کنتاکتور نشان می دهد که شما مشکلی دارید که نیاز به بررسی دارد. سه مورد از شایع ‌ترین دلایل این صداها عبارتند از: جریان ناکافی منبع کنترل برای برداشتن سیم ‌پیچ الکترومغناطیسی، تغذیه نادرست ولتاژ به سیم ‌پیچ و/یا ریزش اجزای فعال، یعنی روی قطب‌های آرمیچر. همچنین ممکن است معلوم شود که کنتاکتور شما در موقعیت نادرست قرار گرفته است، بنابراین مطمئن شوید که به درستی نصب شده است.

  1. منبع کنترل

دستگاه‌های الکتریکی کنترل ‌شده AC یا DC درجه‌ بندی VA (ولت/آمپر) را مشخص می‌کنند که نشان ‌دهنده توان ظاهری مورد نیاز برای راه‌ اندازی کارآمد آن دستگاه است. تقسیم این امتیاز VA بر ولتاژ سیم پیچ به شما امکان می دهد مقدار آمپر مورد نیاز از منبع کنترل را برای ارائه یک آب بندی (ed) یا جریان حالت پایدار محاسبه کنید.

کنتاکتورها متکی به مقدار جریان در سیم پیچ های سیم پیچ عامل هستند که شار مغناطیسی کافی برای پل زدن به اصطلاح “شکاف هوا” تولید می کنند. این به فاصله مربوط به سطح قطب های آرمیچر و یوغ اشاره دارد که در زمان باز یا خاموش بودن مدار دستگاه حداکثر است. به محض دریافت سیگنال START توسط کنتاکتور، سیم پیچ مغناطیسی شروع به کشیدن “جریان هجومی” می کند که آرمیچر و یوغ را به هم نزدیک می کند و شکاف هوا و در نتیجه تقاضای منبع جریان را کاهش می دهد. هنگامی که شکاف هوا به هیچ وجه کاهش می یابد و بنابراین در حالت آب بندی قرار می گیرد، تنها حداقل مقدار جریان لازم است تا این وجوه قطب ها در کنار هم قرار گیرند. این به عنوان مهر و موم (ed) یا جریان حالت پایدار شناخته می شود.

بنابراین اولین قدم در عیب یابی کنتاکتورهای نویز دار، بررسی برق ورودی از منبع کنترل است. اگر فکر می‌کنید جریان کافی از منبع کنترل وارد نمی‌شود، باید درجه آمپر آن را بررسی کنید تا ببینید آیا آنقدر زیاد است که سیم‌ پیچ مغناطیسی را گرفته و مهر و موم کند یا خیر.

  1. ولتاژ کنترل

سیم پیچ های مغناطیسی معمولاً برای جمع آوری و آب بندی جریان در هنگام کار در 85-110٪ از ولتاژ تعیین شده خود طراحی می شوند. هنگامی که دستگاه در حین کار خود به حالت آب بندی رسید، ولتاژ آن تقریباً به 60٪ ولتاژ نامی خود کاهش می یابد. یک سیم پیچ مغناطیسی می تواند با 110 درصد ولتاژ نامی دستگاه کار کند، اما اگر اجازه داده شود برای دوره های طولانی این کار را انجام دهد، شروع به گرم شدن بیش از حد می کند و دماهای بالاتری ایجاد می کند که می تواند باعث صدای کنتاکتور و کاهش عمر سیم پیچ شود. کنتاکتورهای پر سر و صدا می توانند به دلیل ولتاژ پایین نیز ایجاد شوند، بنابراین باید مطمئن شوید که دستگاه شما مطابق با پارامترهای خود کار می کند.

بنابراین مرحله دوم در عیب یابی کنتاکتورهای پر سر و صدا، تأیید این است که منبع ولتاژ ارائه شده به سیم پیچ مطابق با درجه های ولتاژ نمایش داده شده روی آن است، تا بررسی شود که آنها به درستی تراز هستند. با این حال، ولتاژ نباید در منبع کنترل ولتاژ اندازه‌گیری شود، زیرا سایر دستگاه‌های کنترل مانند منبع تغذیه یا ترانسفورماتور کنترل ممکن است از همان منبع خارج شوند. بنابراین ولتاژ سیم پیچ باید مستقیماً در پایانه های دستگاه (A1/A2) اندازه گیری شود.

  1. کثیف شدن کنتاکتور

یکی دیگر از دلایل ایجاد کنتاکتورهای پر سر و صدا، نفوذ ذرات و زباله ها، به ویژه ذرات بزرگ مانند براده های فلزی یا پلاستیک است که ممکن است باعث شود سیم پیچ در موقعیت فعلی آب بندی، قدرت بیشتری نسبت به آنچه که برای آن تعیین شده است جذب کند. دستگاه‌های قدیمی ‌تر و دستگاه‌ هایی که در محیط‌ های شلوغ استفاده می‌شوند نیز می‌توانند زنگ زدگی و اکسیداسیون را در سطح قطب ایجاد کنند که باعث ایجاد نویز نیز می ‌شود. این بیشتر برای دستگاه هایی که در معرض عناصر خورنده یا رطوبت زیاد قرار دارند رایج است. صفحات میله ها بسیار ریز آسیاب می شوند تا تا حد امکان محکم به یکدیگر ببندند، بنابراین باید تمیز و عاری از زباله نگه داشته شوند تا حداکثر ظرفیت خود را انجام دهند.

سومین مرحله برای عیب یابی کنتاکتورهای پر سر و صدا این است که اطمینان حاصل کنید که دستگاه تمیز است و در منطقه ای عاری از گرد و غبار یا آلاینده های خارجی قرار دارد. مؤثرترین راه برای تمیز کردن محفظه از زباله ها، جاروبرقی است. دمیدن آن با یک تفنگ بادی، زباله های پرنده بیشتری ایجاد می کند که می توانند در داخل سیم پیچ قرار بگیرند.

کنتاکتور چیست؟

کنتاکتور به سادگی یک نوع کلید کنترل شده الکتریکی است که معمولاً برای عملکردهای سوئیچینگ در مدار قدرت الکتریکی استفاده می شود. کنتاکتور معمولاً توسط مدار برق با ولتاژ پایین‌تر خود (مانند یک سیم‌پیچ الکترومغناطیسی 24 ولت) کنترل می‌شود که برای کنترل یک قطعه سوئیچ با توان بسیار بالاتر (مثلاً یک موتور 230 ولت) استفاده می‌شود.

کنتاکتورها برای اتصال مستقیم به دستگاه هایی مانند موتورهایی که بار جریان بالایی دارند طراحی شده اند و معمولاً برای سوئیچ کردن دستگاه ها در مدارهای الکتریکی با توان بیش از چند کیلو وات یا با جریان بیش از 15 آمپر استفاده می شوند. آنها تقریباً همیشه با کنتاکت های NO (معمولاً باز) تعبیه شده اند و برای سرکوب یا کنترل قوس تولید شده در هنگام قطع جریان موتور سنگین طراحی شده اند. کنتاکتورها بیشتر برای کنترل موتورهای الکتریکی، گرمایش، روشنایی، اواپراتورهای حرارتی، بانک های خازن و بسیاری از انواع بار الکتریکی دیگر استفاده می شوند. ما در اتوماسیون فرسان نمایندگی زیمنس مجموعه ای از کنتاکتورها را برای تمام برنامه های کنترل ولتاژ پایین شما ارائه می دهیم.

کنتاکتورها در اشکال مختلف با ویژگی ها و ظرفیت های مختلف تولید می شوند. آنها برای جلوگیری از جریان های اتصال کوتاه در نظر گرفته نشده اند و می توانند از 24 ولت DC تا بسیاری از KV و جریان های قطعی که از چند آمپر تا هزاران امتداد می یابند متغیر باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 − 3 =