در این پست با تفاوت کلید حرارتی زیمنس و کلید اتوماتیک زیمنس آشنا می شویم.

کلیدهای مدار بخش ضروری مدار الکتریکی هستند. دستگاهی است که به عنوان کلید محافظ برای عبور جریان الکتریکی با بررسی شرایط قطع استفاده می شود. هنگامی که یک وضعیت قطع را تشخیص می دهد، بریکر کنتاکت آن را باز می کند و ولتاژ ورودی و خروجی را از تماس با یکدیگر جدا می کند.

بسیاری از انواع قطع کننده مدار در مدار استفاده می شود. اما در این پست، ما روی دو مورد از پرکاربردترین آنها MPCB و MCCB تمرکز خواهیم کرد.

teaser_sirius-sbk

تفاوت بین MPCB و MCCB

تفاوت هر دوی آنها را در این پست خواهیم دید. بسیاری در نامگذاری آن گیج می شوند و هر دو را برابر می دانند. اما، تفاوت های قابل توجهی بین هر دو وجود دارد.

 1. MPCB چیست ؟ مخفف Motor Protection Circuit Breaker و MCCB چیست ؟ مخفف Molded Case Circuit Breaker است.
 2. MCCB برای محافظت در برابر اضافه بار و اتصال کوتاه استفاده می شود. حتی MPCB هم همین کار را انجام می دهد، اما ویژگی های الکتریکی ویژه ای دارد که به گونه ای کارآمد از موتورها در برابر انواع مختلف خطا محافظت می کند. همچنین دارای کلید روشن و خاموش برای روشن یا خاموش کردن منبع تغذیه موتور است. لازم به ذکر است که حتی از یک MCCB نیز می توان برای محافظت از موتورها استفاده کرد، اما عملکردهای حفاظتی موتور در مقایسه با MPCB محدود است.
 3. همانطور که قبلاً بحث شد، برخی از خطاهای دیگر که MPCB می تواند موتور را از افت فاز، عدم تعادل جریان و خطاهای ولتاژ پایین محافظت کند. حتی MCCB هم می تواند این را فراهم کند، اما برای تامین حفاظت مورد نیاز به لوازم جانبی اضافی همراه با آن نیاز دارد.
 4. رله اضافه بار و کنتاکتور برای MPCB هنگام استفاده لازم نیست. در مقایسه با MCCB که به رله اضافه بار و کنتاکتور نیاز دارد.
 5. MPCB دارای ویژگی خاص تنظیم مجدد خودکار است. این امکان را به موتور می دهد تا پس از یک بازه زمانی معین که موتور خاموش شود، کار خود را از سر بگیرد. این تسهیلات در MCCB موجود نیست.
 6. MPCB دارای یک نوار دو فلزی قابل تنظیم برای محافظت در برابر اضافه بار است. نوار را می توان بین هر دو مقدار تنظیم شده برای محافظت در برابر اضافه بار تنظیم کرد. اما مقدار اضافه بار برای MCCB فقط بین 20 تا 100 درصد جریان نامی قابل تنظیم است.
 7. می توان گفت MPCB برای بار دینامیکی طراحی شده است، در حالی که MCCB برای بار استاتیک مانند مدار قدرت الکتریکی طراحی شده است.
 8. MCCB دارای ویژگی روشن یا خاموش کردن از راه دور است. اما MPCB این ویژگی را ندارد.
 9. MPCB دارای کنتاکت های کمکی داخلی برای سیم کشی NO و NC است، اما MCCB به کنتاکت های کمکی اضافی برای سیم کشی NO و NC نیاز دارد.
 10. به طور کلی، MPCB تنها دارای سه قطب است. اما MCCB با طراحی دو قطب، سه قطب و چهار قطب ارائه می شود.
 11. MPC می تواند در برابر خطاهای خط به خط و خطاهای خط به زمین محافظت کند، اما MCCB نمی تواند در برابر این محافظت ایجاد کند.
 12. از نقطه نظر ساختاری، MPCB دارای یک واحد حرکت مغناطیسی، مکانیزم آزادسازی اضافه بار، کنتاکت های اصلی، کنتاکت های کمکی، کانال قوس الکتریکی و پیستون است. اما، MCCB دارای – کنتاکت های حرارتی، کنتاکت های متحرک، کانال قوس الکتریکی، مکانیزم عملیاتی، اتصال دهنده های حرارتی، ترانسفورماتور جریان، دستگیره دسته، دکمه قطع دستی و کلید چرخشی تنظیم جریان است.

 

MCCB-Siemens

اینها تفاوت های بین MCCB و MPCB هستند. این باید به عهده مهندس برق باشد که در صورت اطلاع از الزامات و عملکردهای اساسی، تصمیم بگیرد که چه چیزی را انتخاب کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + 16 =