کلید اتوماتیک زیمنس و کلید مینیاتوری زیمنس هر دو وسیله حفاظتی هستند. با این حال، با وجود ارائه عملکردهای مشابه، آنها از بسیاری جهات متفاوت هستند، همانطور که به زودی در این راهنمای مقایسه MCCB در مقابل MCB متوجه خواهید شد. ما همچنین برنامه هایی را خواهیم دید که به بهترین وجه برای هر نوع شکن و سایر حقایق مفید در مورد آنها مناسب هستند. ابتدا، در اینجا تعریف هر نوع شکن ارائه شده است.

 

کلید اتوماتیک زیمنس یا MCCB چیست؟

کلید اتوماتیک زیمنس مخفف “Molded Case Circuit Breaker” – نوعی مدار شکن است که قادر به مدیریت موفقیت آمیز اضافه بارها، اتصال کوتاه و سایر اختلالات در شبکه های الکتریکی است.

آنها وظیفه محافظت از یک شبکه الکتریکی در برابر جریان اضافی را با قطع مسیر جریان زمانی که از ولتاژ کاری نامی خود فراتر رود، انجام می دهند.

 

مطالعه بیشتر : کلید اتوماتیک چیست ؟

 

کلید مینیاتوری زیمنس یا MCB چیست؟

کلید مینیاتوری زیمنس شکل کوتاه “مدار شکن مینیاتوری” است. این نیز یک نوع قطع کننده مدار است. همانطور که از نام آن به طور مستقیم پیداست، با این حال، MCB بسیار کوچکتر از MCCB است.

جدا از این تفاوت MCCB و MCB، تفاوت برنامه نیز وجود دارد. MCB ها معمولاً برای محافظت از شبکه های الکتریکی کوچک مانند مدارهای روشنایی، سیستم های توزیع و لوازم خانگی در برابر اضافه بار و اتصال کوتاه ناشی از جریان بیش از حد استفاده می شوند.

 

مطالعه بیشتر : کلید مینیاتوری چیست ؟

The-MCCB-MCB-difference

کلید اتوماتیک در مقابل کلید مینیاتوری

کلید های اتوماتیک و کلید مینیاتوری هر دو اجزای اساسی در شبکه های الکتریکی هستند. اما در حالی که هر دوی آنها از اضافه بارهای فعلی و اتصال کوتاه محافظت می کنند، از جهات دیگر متفاوت هستند. این 9 تفاوت کلید اتوماتیک زیمنس در کلید مینیاتوری زیمنس را بررسی کنید.

 

اندازه کلید اتوماتیک و کلید مینیاتوری

یک کلید مینیاتوری، همانطور که از نامش پیداست، بسیار کوچکتر از کلید اتوماتیک است. این باعث می شود کلید مینیاتوری برای برنامه هایی که نیاز به یک بریکر کوچکتر دارند مناسب تر باشد. همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید، مدار شکن قالب بندی شده حجیم تر از این دو است.

همچنین، همانطور که می‌توانید انتظار داشته باشید، ساخت سنگین‌تر کلید مینیاتوری آن را برای سیستم‌های الکتریکی تجاری و صنعتی با پیکربندی حداکثر 4 قطب مناسب می‌کند. این در مقایسه با کلید مینیاتوری است که فقط در پیکربندی های 1 پل، 2 پل و 3 پل موجود است.

رنج جریانی کلید اتوماتیک در مقابل کلید مینیاتوری

رنج جریانی کلید مینیاتوری عملاً بالاتر از کلیدهای اتوماتیک است و این شامل رتبه بندی جریان نیز می شود. درجه‌بندی جریان قطع‌کننده مدار نشان‌دهنده حداکثر مقداری است که دستگاه می‌تواند جریان الکتریکی را بدون آسیب‌دیدگی حمل کند.

از نظر رتبه بندی جریان، MCCB ها نسبت به MCB ها قادر به حمل آمپر بیشتری هستند. به طور معمول، بالاترین ظرفیت جریان برای یک MCB حدود 100 آمپر است در حالی که حداکثر امتیاز جریان قطع کننده مدار MCCB می تواند تا 200 آمپر باشد.

 

جریان قطع کلید اتوماتیک در مقابل کلید مینیاتوری

همانطور که کلید اتوماتیک قادر به آمپراژ بالاتر است، همچنین می تواند در صورت بروز خطا مقدار بیشتری از جریان الکتریکی را خاموش یا قطع کند.

ظرفیت وقفه برای یک کلید مینیاتوری معمولاً حدود 100 آمپر در انتهای بالاتر است، در حالی که رتبه بندی جریان ظرفیت وقفه قطع کننده های کلید اتوماتیک می تواند تا 2500 آمپر باشد. برخی از قطع کننده های MCCB حتی می توانند کمی بالاتر از آن بروند.

 

رتبه بندی ولتاژ کلید اتوماتیک در مقابل کلید مینیاتوری

کلید های اتوماتیک و مینیاتوری هر دو در سیستم های ولتاژ ضعیف استفاده می شوند. اما وقتی نوبت به رتبه بندی ولتاژ می رسد، کلید های اتوماتیک برای ولتاژهای بالاتر نسبت به کلید های مینیاتوری مناسب هستند.

به طور کلی، MCB ها برای سطوح ولتاژ مسکونی ساخته می شوند، در حالی که قطع کننده های مدار MCCB می توانند در شبکه هایی با ولتاژ تا 1100 ولت کار کنند. رتبه بالاتر قطع کننده مدار MCCB برای ولتاژ به این معنی است که می توانید از آنها در برنامه های سنگین استفاده کنید.

 

ویژگی های عملیاتی MCCB در مقابل MCB

ویژگی های عملکردی یک کلید اتوماتیک به نحوه واکنش آن در هنگام تجاوز از حداکثر میزان جریان آن اشاره دارد. در حالی که کلید های مینیاتوری اساساً از مکانیزم یکسانی برای خاموش کردن قطع کننده استفاده می کنند، انواع کلیدهای اتوماتیک می توانند دارای طیف گسترده ای از ویژگی های عملکردی متفاوت باشند.

این ویژگی های عملکرد MCCB شامل تریپ لحظه ای، تریپ تاخیری، عملکرد trippnng قابل تنظیم و موارد دیگر است. برخی از انواع کلید اتوماتیک ، مانند آنهایی که برای محافظت از موتورها استفاده می‌شوند، ممکن است فقط از عملکرد اتصال مغناطیسی استفاده کنند.

 

تعمیر و نگهداری کلید اتوماتیک مقابل کلید مینیاتوری

نیازهای تعمیر و نگهداری کلید اتوماتیک بیشتر از تعمیر و نگهداری کلید مینیاتوری است (مگر اینکه کلید اتوماتیک مادام العمر مهر و موم شده باشد). این به این دلیل است که کلید اتوماتیک شامل قطعات و مکانیسم های پیچیده تری است که ممکن است در طول زمان آسیب ببینند یا خراب شوند.

از طرف دیگر، کلیدهای مینیاتوری از نظر طراحی بسیار ساده تر هستند و در تعمیر و نگهداری نیازی به توجه زیادی ندارند. آنها همچنین بیشتر مقادیر کمتری از سطوح جریان و ولتاژ را قطع می‌کنند و کمتر در معرض آسیب قرار می‌گیرند.

 

نصب کلید اتوماتیک مقابل کلید مینیاتوری

به دلیل اندازه بزرگتر، الزامات نصب کلید اتوماتیک اغلب پیچیده تر از الزامات یک کلید مینیاتوری است. اکثر کلید های مینیاتوری دستگاه های متصل به ریل یا DIN هستند. از طرف دیگر، کلید اتوماتیک ممکن است با توجه به ظرفیت های بالاتری که برای جریان و ولتاژ دارند، به مراحل نصب متفاوتی نیاز داشته باشند.

به عنوان مثال، برخی از انواع کلیدهای اتوماتیک باید در یک محفظه فلزی نصب شوند. محفظه قطع کننده مدار قالب گیری شده، از بریکر در برابر عوامل محیطی مانند گرد و غبار، گرما و رطوبت محافظت می کند که به طور بالقوه می تواند به دستگاه آسیب برساند.

 

قیمت کلید اتوماتیک مقابل کلید مینیاتوری

به دلیل اندازه بزرگتر و پیچیدگی طراحی، کلیدهای اتوماتیک معمولاً گرانتر از کلید مینیاتوری هستند. این امر به ویژه زمانی صادق است که در نظر بگیرید که کلید اتوماتیک دارای ویژگی‌های انعطاف‌پذیری مانند تنظیمات جریان قابل تنظیم، واحدهای خاموش کردن قابل جابجایی و غیره است.

بسته به دستگاهی که خریداری می کنید، قیمت کلید اتوماتیک زیمنس می تواند تا پنج برابر بیشتر از قیمت کلید مینیاتوری زیمنس باشد. قیمت بالاتر MCCB نیز به دلیل درجه جریان و ولتاژ بالاتر آنها است که آنها را برای نصب های بزرگتر مناسب می کند.

 

کاربرد کلید اتوماتیک در مقابل کلید مینیاتوری

همانطور که دیدیم، کلیدهای اتوماتیک و مینیاتوری دارای ویژگی های خاصی هستند که آنها را برای کاربردهای مختلف ایده آل می کند. کلیدهای اتوماتیک عمدتاً در محیط های صنعتی و تجاری مانند کارخانه ها و ساختمان های اداری یا مجتمع های مسکونی بزرگ استفاده می شوند.

از سوی دیگر، کلید های مینیاتوری برای محیط های مسکونی کوچکتر و تجاری سبک مناسب ترین هستند. در این موارد، اندازه کوچکتر و هزینه کمتر MCB آن را به گزینه ای جذاب تر تبدیل می کند.

 

کلید اتوماتیک یا کلید مینیاتوری ؟

این سوال که آیا از MCCB یا MCB برای سیستم الکتریکی خود استفاده کنید به عوامل مختلفی مانند جریان و ولتاژ مدار، الزامات نصب و چگونگی بستگی دارد.

اگر قصد دارید از یک بریکر در یک محیط صنعتی استفاده کنید، احتمالا کلید اتوماتیک بهترین انتخاب خواهد بود. با این حال، در برخی از برنامه های تجاری و مسکونی، یک کلید مینیاتوری باید کافی باشد.

در نهایت، مهم است که کلیدی که انتخاب می کنید تمام الزامات ایمنی لازم برای برنامه شما را برآورده کند و حفاظت قابل اعتمادی را برای سیستم الکتریکی شما فراهم کند.

 

نتیجه :

به طور خلاصه، کلیدهای مینیاتوری و کلید اتوماتیک دستگاه های بسیار مهمی در هنگام حفاظت از مدار هستند. برای انتخاب بین MCCB در مقابل MCB، تفاوت‌ها در اندازه، رتبه‌بندی جریان، ظرفیت قطع، رتبه ولتاژ و ویژگی‌های عملیاتی همگی باید در نظر گرفته شوند. به این ترتیب، دستگاه مناسب در برنامه مناسب استفاده خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + 14 =